Ülseratif Kolit Nedir?

  • 1.254 kez görüntülendi.

ulseratif-kolon

Ülseratif Kolit Nedir?

Ülseratif kolit nedir? Sindirim sistemi rahatsızlığı olan ülseratif kolit kolon rahatsızlığı enflamasyon olarak karşımıza çıkar. Kimler ülseratif kolon rahatsızlığına yakalanır?

Bu rahatsızlık genelde kolon bölgesinde ortaya çıkar ancak tüm sindirim sistemini etkileyebilir. Ülseratif kolit ağrıya ve rahatsızlığa neden olur ve sebep olduğu yanmalar hayat kalitesini negatif yönde etkiler. Bu yüzden ülseratif kolit, doktorlar tarafından kontrol ve tedavi edilmelidir.

Bugünkü yazımızda size ülseratif kolitin belirtilerinden, onu tetikleyen ve yatıştıran şeylerden ve tıbbi tedavinizi destekleyecek doğal çözümlerden bahsedeceğiz.

Ülseratif kolitin tam olarak nedeni bilinmemektedir. Kron hastalığı da dahil olmak üzere, bağırsak enflamasyonuna neden olan çeşitli sağlık sorunlarından birisidir.

Hastaların bu rahatsızlığının nedeni hakkında kesin bir birli olmasa da, doktorların hemfikir olduğu bazı konular vardır:

  • Ülseratif kolit bir tür bağışıklık sistemi hastalığı ile ilişkilidir. Yani beden, bağırsağın kolon bölümüne saldırmaya başlar ve dokuyu yok ederek ülser oluşmasına neden olur.
  • Stres, bu rahatsızlıktan muzdarip kişilerin çoğunda yanmanın artmasına neden olur.
  • Genelde 20-30 yaş arasında ortaya çıkar ve 50-70 yaşlarında daha ciddi bir hale gelir.
  • Ülseratif kolit genelde bir bağırsak yangısı ile tetiklenir.
  • Kolonda bulunan bir tür bakteri veya virüsün bu rahatsızlığa neden olduğundan şüphe edilmektedir. Tam anlamıyla bir tedavisi bulunmamaktadır ancak vakaların %80’inde kolonun rahatsız bölümünün ameliyatla alınması bu durumun ortadan kalkmasını sağlar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ