Titreyen Eller Neyin Habercisi

  • 3.347 kez görüntülendi.

el-titremesini-hafife-almayin_-_kopya_-_kopya

Titreyen Eller Neyin Habercisi

Titreyen eller tıp dilinde tremor da denilir.Herkesin eli bir miktar titrer fakat bunu anlayamaz anladığı zamansa bu aslında ellerinin normalden fazla titrediği anlamına gelir. Stres, yoğun çay ve kahve içmek, açlık, yorgunluk, ani sinirlenme gibi bazı durumlar titremeyi fark edilir hale getirebilir.

Titreyen eller merkezi sinir sistemi rahatsızlığının bir sonucudur. Özellikler parkinson dediğimiz hastalıkta eller titrer.Parkinson hastalığında başlangıçta tek bir elde titreme vardır. İstirahat halinde “para sayma” hareketi şeklinde kaba ve yavaş bir titremedir. Hastalığın başlangıcında hareket ile titreme kaybolur. İlerleyen dönemlerde titreme daha bariz bir hal alır ve diğer elde, vücudun diğer kısımlarında da görülebilir.

Titreyen eller bir ilacın yan etkiside olabilir. Ellerde titreme sağlıklı kişilerde olabileceği gibi, nörolojik hastalıklara veya sistemik hastalıklarda (örn: guatr, diyabet vs.) ilaç yan etkisine bağlı da oluşabilir.

Titreyen ellerin merkezi sinir sistemi rahatsızlığı olarak karşımıza çıkar bu hastalıklar multiple skleroz (MS), inme, travmatik beyin hasarı, beyincik ve beynin yıkımı ile giden ilerleyici hastalıklardır. Ayrıca vücuda dağılan sinir liflerinin hasarlandığı durumlarda,  bazı omurilik hastalıklarında da ellerde titreme olabilir

Ellerde titreme strese bağlı olarakta karşımıza çıkar.Stres, yorgunluk, özel bir gün gibi bazı durumlarda titremeleri belirginleşen kişilerde belirli zamanlarda kullanacakları ilaçlar verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ