Safra Kesesi Taşı Nasıl Oluşur?

  • 5.795 kez görüntülendi.

safra kesesi

Safra Kesesi Taşı Nasıl Oluşur?

Safra kesesi karın bölgesinin sağ üst kısmında karaciğerin yukarında yer alır. Safra kesesi karaciğere yapışıktır. Safra kesesinin komşu olduğu organlar karaciğer,bağırsak ve safta kanalıdır. Safra kesesinin görevi; sindirim için karaciğerin ürettiği safranın depolandığı safra kanalları yoluyla da bağırsağa gidene kadar safranın depolandığı yerdir.

40 Yaş üzeri kadınlarda safra kesesi rahatsızlıkları daha fazladır. Safra kesesi rahatsızlığı en çok kesede taş ve çamur oluşmasıdır. Buda çok karında şişlik ve omuz arkasına vuran ağrıyla ortaya çıkar çözüm cerrahi operasyondur.

Ağrı şiddetlendikçe sırt bölgesine ve karnın geneline yayılabilir. Bu ağrılar süreklidir ve 10-15 dakikadan 1-2 saat varan sürelerde devam edebilir. Eğer ağrı 4-5 saatten uzun sürdüyse bu durum çoğunlukla safra kesesinin tahriş olduğu anlamına gelir. Ağrının şiddeti vücudun pozisyonu değiştikçe azalıp artmaz. Ağrının şiddetlenmesiyle birlikte kusma görülebilir. Bunlara ek olarak kişi aşırı terleyebilir, ateşi yükselebilir ve titreyebilir. Safra taşı nedeniyle gıdalarla birlikte alınan yağın sindirimi zorlaştığı için özellikle yağlı yiyecekler yedikten sonra aşırı şişlik oluşabilir.

Safra kesesi taşı tedavisi

Safra kesesi taşının tedavisi için izlenecek yol büyük oranda taşın büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye bağlıdır. Eğer taş küçükse, safra kesesi içindeyse ve safra akışında herhangi bir soruna yol açmıyorsa tedavi gerektirmez.

Ancak taş safra kanallarını, safra kesesini tıkayacak kadar büyükse, safra akışını engelliyorsa, şiddetli ağrılara yol açıyorsa ve bulunduğu bölgenin iltihaplanmasına neden oluyorsa tedavi edilmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ