Mide Kanaması belirtileri

  • 2.885 kez görüntülendi.

2015-10-27uyur-2e3b6517dbc787a8sdfsef

Mide Kanaması belirtileri

Mide kanaması ; yemek borusundan başlayarak ağızdan başlayarak kalın bağırsağa kadar oluşan kısımda yara olması sonucu aktif kanamanın olmasına mide kanaması denir.

Mide kanaması dikkat edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan olaylar olmaktadır. Mide kanaması yavaş yavaş olan bir olaydır. Kanamaya bağlı tansiyon düşmesi olabilir.

Mide kanaması belirtileri

Mide kanaması belirtileri kanamanın şiddetine göre değişir. Hafif ve kronik kanamalar genellikle anlaşılmaz ancak kan kaybına bağlı olarak ilerleyen dönemde anemi görülebilir. Hafif kanamalarda kan dışkıyla birlikte dışarı atılır ve dışkının rengi çok anormal olmadığı için hastanın mide kanaması yaşadığını fark etmesi zordur. Bu tip mide kanamaları ancak dışkıda kan testi ile tespit edilebilir. Şiddetli kronik veya akut kanamalarda ise dışkı normalden koyu bir renk alabilir ve görünümü katran gibi olabilir. Kanamanın şiddetine bağlı olarak kırmızı veya kahverengi renklerde kanlı kusma görülebilir. Dışkıdaki kan parlak kırmızı, bordo renklerde, pıhtılaşmış veya katran gibi olabilir. Katran rengi dışkı genellikle üst gastrointestinal sistemde meydana gelen bir kanamaya işaret eder ancak bazı durumlarda ince veya kalın bağırsaktaki kanamaların neticesinde bu renk dışkı oluşabilmektedir.

Mide kanaması nedenleri

Kanamaların nedeni çoğunlukla mide astarında ya da yemek borusunda oluşan ülserlerdir. Siroz gibi kronik karaciğer hastalıkları nedeniyle yemek borusunda oluşan varisler de kanamaya yol açabilir. Yemek borusu ve midede oluşan iyi huylu veya kötü huylu tümörler kanama nedenleri arasındadır. Bununla birlikte alkol tüketimi, kan inceltici ilaçlar, uzun süreli aspirin kullanımı, sigara mide kanaması riskini yükselten faktörler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ