Limonlu Suyun Sağlığa Etkisi

  • 2.629 kez görüntülendi.
Limonlu Suyun Sağlığa Etkisi

Limonlu Suyun Sağlığa Etkisi 

Limonlu su içmek neden önemli? Son günlerde çıkan limonlu suyun popüler olmasının nedeni nedir? Gerçekten de limonlu su içmek vücuda etkisi bu kadar çok mu?

Limonun içerisinde bulunan C vitamini hastalıkların baş düşmanı olduğunu biliyoruz. Limonun kuvvetli etkisinin olmasının altında limonun fitokimyasal bileşiklerinin bulunması nedeniyle etkisi güçlüdür. Limon damarlarda genişleme yaptığı için kan akımını hızlandırır. Bu da kalp hastalarının rahatlamasına neden olur.

Limonun sindirim üzerindeki etkisi sindirimi kolaylaştırır. Hatta sabahları limonlu su içmek sindirimi rahatlatır.İçeriğindeki sitrik asit nedeniyle enzim aktivitesini artırıp karaciğeri temizler dolayısıyla toksit maddelerin atımını hızlandırır. Toksit maddelerin vücutta birikimi cildinizde elastikiyet kaybına neden olur, kırışıklıkları artırır. Limonlu suyun yaşlanmaya karşı etkisi büyüktür. C vitamininin vücuttaki yağın metabolize edilmesinde rol oynadığını düşündürecek bazı araştırmalar vardır.Amerikan Klinik Beslenme dergisinde yayınlanan bir araştırma, yeterli miktarda C vitamini alan katılımcıların egzersiz sırasında yağ yakımını artırdığını belirtmektedir. Araştırmacılar yeterli miktarda C vitamini alanlarda daha düşük beden kitle indeksi seviyesi görülebildiğini söylemektedir. C vitamini tek başına zayıflatıcı etkide değildir ancak egzersiz sırasında yeterli C vitamini tüketenlerin yağ yakımı daha iyi olduğundan kiloları da daha azdır.Diyetinize destek olan limonlu suyunuzun içerisine güzel bir koku ve lezzet katması için tarçın ekleyebilirsiniz. Araştırmalarla kanıtlanan kan şekeri kontrolüne yardımcı olan tarçın, iştahınızı kontrol altına alırken zayıflamanıza da yardımcı olacaktır.  Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayımladığı içilebilir su rehberinde vurgulanan en önemli nokta suyun pH’sının insan sağlığına etkisinin olmadığıdır. Yapılan çalışmalara göre, vücudumuz için önemli olan dengedir. Aşırı asidik ya da aşırı alkali su insan sağlığına olumsuz yönde etki etmektedir. Limon, içeriğindeki zengin bileşikleriyle kilo kaybının ötesinde sağlık yararları sağlayabilmektedir. O yüzden limonu, sofralarımızdan eksik etmeyelim.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ