Kist Hidatik hastalığı?

  • 2.643 kez görüntülendi.

dsdcscs

Kist Hidatik hastalığı?

Sıklıkla parazitlerin neden olduğu karaciğer hastalığıdır. Karaciğerde kistlerin veziküllerin oluşmasına neden olur bu parazitler. Daha çok hayvanlardan insanlara geçmektedir.Aynı evde yaşana kedi köpek üzerinden dökülen kılların neden olduğu ciddi hastalıktır. Hayvan sever olan ülkemizde sık görülmektedir.

Parazitler ağız yoluyla alınır ve bağırsaklara ordan kan yoluyla karaciğer yerleşir ciddi bir hastalıktır. Çünkü karaciğer hayati bir organdır.

Kist hidatik tanısını nasıl koyarız?

Kİst hidatik tanısı koymak zor olabilir. Genellikle çok belirgin şikayet yaratmaz. Hastalarda bazen karın ağrısı bazen iştahsızlık bazen de kaşıntı kızarıklık gibi şikayetler oluşturur. Ne kadar büyükse şikayet oluşturma ihtimali de o kadar fazla olur. Seyrek olarak kist hidatikte yırtılma olur ve bu daha belirgin şikayet yapar. Bazen de iltihaplanır. O zaman sağ karın üst kesiminde ağrı, ateş ve gece terlemeleri olabilir.

Kist hidatiğin tedavisi nedir?

Kist hidatikte ilaç tedavisi mümkündür ancak çok az etkilidir. Çocuklarda daha etkilidir. Bu nedenle öncelikle ilaç tedavisi ile tedavi edilmeye çalışılır.

İlaç ile tedavi olmayan kist hidatik (ki çoğunluğu ilaçla tedavi olamaz) için iki ayrı tedavi yöntemi vardır. Biri ameliyat (genel cerrahi tarafından yapılır) diğer de girişimsel radyoloji tarafından yapılan perkütan (deriden iğne ile) tedavidir.

Kist hidatiğin perkütan (iğne ile) tedavisi nasıl bir işlemdir?

Perkütan kist hidatik tedavisi oldukça kolay bir yöntemdir. İşlemde sadece 1 mm kalınlığında iğne kullanılır. Hastaların büyük bir kısmında iğne tedavisi 20 dakika içinde bitince bir de 3-4 mm genişliğinde plastik bir tüp yerleştirilerek ikinci bir tedavi uygulanır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ