Kırım Kongo Kanamalı Ateş

  • 1.729 kez görüntülendi.

timthumb

Kırım Kongo Kanamalı Ateş

Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı adından da anlaşılacağı gibi yüksek ateşe neden olmaktadır. Son yıllarda ülkemizde sık görülen bu hastalık tedavi edilmesse ölüme neden olur. Bu Hastalığın temel kaynağı kene ısırması sonucu zehri vücuda vermesidir.iç organlarda kanama başlar ateş yükselir ve hayata mal olur.

Neden önemlidir?
Bu hastalığa yakalananlarda ölüm oranı ortalama % 15-30’dur. Türkiye’de görülen vakalarda ölüm oranı % 5 olarak tespit edilmiştir. Hastaların çoğu hastalığın seyri sırasında gelişen beyin, karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer yetersizliklerinden ölürler. Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre 2002-2007 yılları arasında laboratuar olarak tanısı doğrulanmış toplam vaka sayısı 907’dir.

Nasıl bulaşır?
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi virüsü, insanlara başlıca Hyalomma cinsi kenelerin kan emmesi sırasında bulaşır. Keneler haricinde ayrıca hastalara ve salgılarına temasla, virüsü geçici olarak taşıyan hayvanların kesilmesi sırasında hayvana ait kan ve dokulara temasla da bulaşmaktadır. Hatta hastalarla aynı ortamda kalındığında özellikle kanamalı seyreden vakalardan solunumla dahi geçtiğine dair araştırma sonuçları vardır.

Her kene ısırığında hastalık ortaya çıkar mı?
Kenelerin hepsi hastalık taşımaz. Günümüzde yaklaşık 850 tür kene var, bunların 30 kadarı bu hastalığın bulaşmasında rol oynar. Virüsü taşıyabilen türden dahi olsa özellikle hastalığın yaygın olmadığı bölgelerde bulaşma söz konusu olmayabilir. Hastalık taşıyan keneler erken tespit edilip uzaklaştırıldığında virüsü vücuda bulaştırma fırsatı bulamayabilir. Çünkü hastalık genellikle kene ısırmasından 16-24 saat sonra bulaşır. Bulaş 3-5’inci günlerde en yüksek derecededir.

En sık görüldüğü zaman:
Vektör kenelerin hareketleri sıcak iklimde arttığından dolayı hastalık mevsimsel özellik gösterir. En sık Haziran-Eylül aylarında görülür. Havaların ısınmasıyla birlikte insanların piknik alanlarına yönelmeleri, hastalığın kırsal alanların yanı sıra büyük şehirlerde de ortaya çıkmasının en önemli nedenidir.

Belirtiler nelerdir?
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hafif, orta, ağır seyir gösterebilir. Hangi olguların ağır seyrettiği bilinmiyor
Sıklıkla ani başlayan
Ateş
Baş ağrısı,
Aşırı halsizlik, yorgunluk,
Eklem ve kas ağrısı,
Karın ağrısı,
Bulantı, kusma ve ishal
Boğaz ağrısı,
Gözlerde kızarma, sulanma ve yanma,
Sarılık,
Hastalığın başlangıç bulgularını takiben; 3.-6. günlerinde deri altına kanama, burun kanaması, diş eti kanaması, idrar yolu veya mide-barsak kanaması, iç organlarda kanama gelilşir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ