Kene Isırmasında Ne Yapmalıyız?

  • 2.290 kez görüntülendi.

kene ısırması

Kene Isırmasında Ne Yapmalıyız?

Kene ısırması ölümcül sonuçlara yol açıyor. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan keneler piknik alanlarında ve bağ bahçede sıkça insanlara tutunmaktadır. Kene yüzünden son dönemde bir çok kişi hayatını kaybetti.

Kene ısırmasında birşey olmaz demeyin artık kenelerin de genleri değişti. Kene ısırmasında yapmanız gereken bazı durumlar var yoksa sizde hayatınızı tehlikeye atarsınız. Kene hastalığının adı ise kırım kongo kanamalı ateşi olarak geçmektedir.

Kırım kongo kanamalı Ateşi hakkında bilmeniz gerekenler;

Kene Isırması Belirtileri Nasıl Olur? Kene ısırması belirtileri gözlerde ve yüzde kızarıklık, göğüste noktasal, vücutta yaygın cilt altı kanamaları, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan gibi ciddi bulgular şeklinde kendini gösterebilir. Hepatit gelişimine bağlı olarak, ciltte sarılık ve idrarda koyulaşma saptanabilir

Kene ısırığının beşinci gününden sonra karaciğer – böbrek – akciğer yetmezliği ve santral sinir sistemi bozuklukları gelişebilir. Hasta, hastalığın ikinci haftasında karaciğer, akciğer veya böbrek yetmezliği tablosu ya da DIC (Yaygın Damar İçi Pıhtılaşma Bozukluğu) nedeni ile kaybedilebilir. İyileşme ise genellikle 10. günden sonra başlar.

Kene Isırması Kaç Günde Belli Olur? Hastalığın Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Bir kenenin insandan kan emmesi ile hastalık belirtilerinin ortaya çıkması arasında, ortalama 2 günlük bir zaman geçmektedir. Yakınmalar İştahsızlık, baş ağrısı, yüksek ateş, yaygın kas ağrıları, mide ağrısı, kusma ve bazen de ishal şikâyetleri ile ani olarak başlar.

Kene Isırdığı Takdirde Vücuttan Nasıl Çıkartılır?

Öncelikli olarak ve mümkünse, kene vücuda yapıştığı zaman kesinlikle ondan kurtulmak için müdahalede bulunulmamalı ve bir an önce sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kenenin kan emdiği hortumu çıkıntılı olduğundan, müdahale anında kolay kolay çıkmaz. Bu nedenle keneyi çıkartmak için kesinlikle zorlamamak gerekir. Keneye yanlış müdahale halinde kene, sıvısını erkenden vücuda kusar ve virüs alınmasına neden olur. Eğer keneyi vücuttan çıkartmak zorundaysak, bir cımbız ile kenenin baş tarafından tutarak müdahale etmek gerekir. Aksi takdirde karnından tutularak yapılacak bir işlemde, virüsü vücuda dağıtma riski çok daha yüksek olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ