Kemik Erimesini Önleyici Besinler

  • 4.900 kez görüntülendi.

kemik erimesiKemik Erimesini Önleyici Besinler

Kemik erimesi 40 yaş üzerinde daha fazla görülmektedir. Özellikle menopoz döneminde kemiklerde erime ve güçsüzleşme başlar. Eğer alınan mineraller kemiklerde kaybedilen minerallerden az ise kemik erimesi başlar. Kemiklerin yapısında en çok kalsiyum bulunmaktadır. Özellikle bayanların kalsiyum tüketimi daha fazla olmalıdır. kalsiyumun yanında D vitaminide almak gerekir yoksa kemiklerde yıkım başlar. Özellikle sigara içen kortizon kullanan kemoterapi gören kişilerde ek kalsiyum ve D vitamini alması gerekir.

KEMİK ERİMESİ TANISI

Osteoporoz (kemik erimesi) erken dönemde belirti vermez. Standart radyolojik yöntemler (normal röntgen filmi çekimi) kemik kaybını pek duyarlı bir şekilde göstermediklerinden erken vakalarda güvenilir tanı yöntemi DEXA dediğimiz çift enerjili X-ışını absiometrisi ile kemik yoğunluğu ölçülür. Bu yöntemle vücudun en duyarlı kemikleri (uyluk kemiği, omurlar,kol kemiği) incelenir. Hastalığın daha ileriki dönemlerinde normal radyolojik tetkikler azalan kemik yoğunluğunu gösterir.

Kemik erimesini önlemek ve azaltmak için bir takım önlemler almak gerekir.

KEMİK ERİMESİNDEN KORUNMAK İÇİN

Osteoporozdan korunmak için alınacak önlemler aynı zamanda tedavide de etkili yöntemlerdir. Bunların arasında östrojen ve kalsiyum alımı başta gelir. Ayrıca beslenmeye dikkat edilmelidir. Hareketsiz ve sporsuz bir yaşam kemik erimesini arttırır. Yürümek, hafif spor yapmak kemik erimesini önlemek için faydalıdır. Çünkü kas gücümüz ve hareket kabiliyetimiz korunur. Böylece vücut dengesi korunmuş olur. Tibbibilgiler.net olarak sizi bilgilendirmek bizim görevimiz. Kemik erimesini önlemek için Süt ürünleri,susam,koyu yapraklı yiyecekler,keten tohumu,portakal fasulye tüketmelisiniz

Sigara ve alkol kullanan kadınlar menopoza daha erken girer. Sigara vücuttaki östrojen düzeyini azaltır. Bu hem menopoza girmeye hem de kemik erimesinin artmasına neden olur. Alkol ise kemik yıkımını ve kemik yoğunluğunu arttıran bir faktördür. Bu yüzden mutlaka alkol ve sigara bırakılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ