Kadınlar Hangi Vitamini Almalı?

  • 3.236 kez görüntülendi.

kadınlar hangi vitaminleri

Kadınlar Hangi Vitamini Almalı?

Kadınların özellikle alması gereken bazı vitamin takviyeleri mevcut. Bunun nedeni ise hem özel durumları hemde hamilelik koşulları olarak gösterilmektedir. Kadınların bedenlerinin daha narin yapıda olmasıda dışardan vitamin takviyesi almasına nedendir.

Besinlerle aldığımız vitaminler bazen yetmeyebilir. Bunun için belirli aralıklarla kan tahlili yaptırmanız gerekir. Eksik olan vitaminlerin ilaç şeklinde desteklenmesi gerekir.

1- ANTİOKSİDAN GÖREVİ OLAN VİTAMİNLER

Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu yaş ve hastalığa bağlı yıkımlara karşı güçlü bir savunma özelliği gösterir. Birkaç vitamin bu özelliğe sahiptir.

A (retinol ve karotenoidler), C ve E vitamini en güçlü antioksidanlardır. Bu vitaminler serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltarak kronik cilt hastalığı riskini azaltır ve yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

A vitamini sağlıklı bir görüş, deri ve mukoza sağlığı, yumuşak doku ve kemikleri güçlendirmek için önemlidir. A vitamini eksikliğinde göz kuruluğu, anormal kemik gelişimi ve üreme sistemi sorunları meydana gelecektir. Önemli kaynakları arasında kayısı, kavun, brokoli, guava, şeftali, karpuz, havuç, kabak, lahana ve papaya yer almaktadır.

C vitamini parlak renkli meyve ve sebzelerde bulunan ve aynı zamanda askorbik asit olarak bilinen bir vitamindir. Yara iyileşmesi, kolajen gibi bağ dokusu sağlığının korunması, bağışıklık sistemi sağlığı, kırmızı kan hücrelerinin üretimi, noradrenalin (konsantrasyonunu ve uyanıklığı artıran kimyasal) üretiminde bir rol oynar. Ayrıca stres ve yaşlanma sürecine de olumlu yönde etki eder. Portakal, patates, biber, çilek, greyfurt, brokoli, kivi ve domates zengin kaynaklarıdır.

E vitamini ise öncelikle kalp için önemlidir. Bunun yanında yaşlanma sürecini yavaşlatma, alyuvar üretimi ve hücre zarına bakım için önemlidir. Aşırı dozda kanama riskini yükseltebilir. Soğuk su balıkları, mısır ve ayçiçeği tohumu, aspir yağı, buğday tohumu, fıstık ezmesi ve margarin önemli kaynaklarıdır.

2- B VİTAMİNİ

B vitaminleri enerji ve canlılık için önemlidir. Kırmızı kan hücresi üretimi, bilişsel işlevler ve DNA onarımı B vitamini ile ilgilidir.

B6 vitamini: Alyuvar üretimi, metabolizma ve beyin sağlığı için önemlidir. Tavuk, yulaf ezmesi, tahıl ve tohumlar, et, muz, avokado ve fasulye önemli kaynakları arasında yer alır.

B12 vitamini: Vücudumuzdaki hücrelerin bölünmesi ve tamirinde önemlidir. Yanı sıra hayati önemi olan proteinlerin üretiminde de önemlidir. Yetersizliği durumunda anemi, uyuşma ve karıncalanma ve yorgunluğa neden olur. Belirli mide sorunları yaşayanlar ve gastrik bypass geçirmiş olanlar için genellikle aylık B12 enjeksiyonu gerekir. Yumurta, peynir, süt, yoğurt ve balık önemli kaynaklarıdır.

Folik asit: Folik asit beyin gelişiminde önemli ve tüm hamileler için yeterli folik asit alımı gereklidir. Folik asit DNA ve RNA oluşumunda önemlidir. Yeşil sebzeler, turunçgiller, karpuz, çilek, baklagiller, yumurta ve et zengin kaynaklarıdır.

3- D VİTAMİNİ

D vitamini kalsiyum ve fosfor dengesinin sağlanmasında önemlidir. İnce kemikler ve minör travma kırıkları D vitamini eksikliğinin (osteoporoz) sonucudur. Güneş ışığı D vitamini üretimini tetikler ve balık da D vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır.

Yaşlılar ve çok güneşe çıkmayan kişilerin D vitamini takviyesi almaları gerekir. Kalsiyum ile birlikte D vitamini takviyesi alınması osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ