İftardan Sonra Su

iftardan sonra su

İftardan Sonra Ne Kadar Su İçmeliyiz?

İftardan Sonra en az kaç bardak su içmeliyiz. 17 saat aç ve susuz kalan bedenimizin ihtiyacı olan suyu nasıl karşılarız.İftardan sahura kadar kaç bardak su içmeliyiz?

Ramazanın yaz aylarına gelmesi vücudumuzun su ihtiyacını daha da arttırmaktadır. Özellikle dışarda çalışanların su dengesi bozulmakta ve böbrek rahatsızlıkları yaşamaktadırlar.Bu nedenle orucunuzu açtıktan sonra ne kadar su içmelisiniz.

“Dolayısıyla vücudun elektrolit dengesi bozulabilmektedir. Buna bağlı olarak bayılma hissi, bulantı ve baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir.

Bu nedenle ramazan ayında oruçla birlikte kaybedilen sıvı miktarı mutlaka telafi edilmelidir. Bunun için oruç tutulmayan zaman içinde 2-2,5 litre (ortalama 10-12 bardak) su içilmelidir. Cacık, komposto gibi içecekler sıvı alımı için sağlık tercihler olabilmektedir. Buna ek olarak ayran da kaybedilen sıvı ve sodyum kaybı için ramazanda iyi bir içecek seçimidir. Yine sodyum ihtiyacı yemeklerle birlikte alınan normal tuz miktarı ile de karşılanmaktadır. Potasyum ihtiyacı ise muz, kavun, kayısı, kuru baklagiller, patates gibi besinlerle karşılanabilir”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ