İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

  • 4.348 kez görüntülendi.

image

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda neden sık görülür? İdrarınızı yaparken ağrı acı yanma varsa ne yapmalısınız? İdrar yolu enfeksiyonun neden olur? Bu soruların cevabı yazımızda

İdrar yolu enfeksiyonun yüzde 95 i idrar yollarında geriye kalanı ise mesane oluşan enfeksiyon şeklidir. İdrar yolu enfeksiyonu wc de yada cinsel olay sırasında almış olduğunuz bakterilerin vücuda girerek o bölgede enfeksiyon yapmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu  kadınlarda daha sık görülür. Bunun nedeni idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalın kadınlarda daha kısa olmasıdır. Özellikle kadınların cinsel bölgelerinin bakteri oluşumunun fazla olması enfeksiyon riskini artırmaktadır.

Özellikle kadınlar hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu sık yaşar bu durumda doktora başvrumaları gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonun başlıca nedenleri.

Mesanenin tam boşalmaması,cinsel ilişki, temizlik ve hijyen kurallarına uyulmaması,bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Sık idrara çıkma, Acil idrara çıkma isteği, Devamlı idrar yapma hissi, İdrara çıkarken ağrı ya da yanma hissi, Alt kartın bölgesinde ağrı, İdrarda kan, İdrarda kötü koku, Belirtilere ateş, kusma, bulantı, titreme benzeri başka belirtiler de eşlik ediyorsa enfeksiyon böbreklerde olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu olan kişiler ne yapmalı?

Bol su içmek Bol idrara çıkmak Temizliğe önem vermek Ayakları üşütmemek Gaz yapan yiyeceklerden, baharatlı gıdalardan kaçınmak Kabızlığın ortaya çıkmamasına özen göstermek Sigara veya alkol kullanmamak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ