Diyabet Hastalarında Diyet

  • 1.382 kez görüntülendi.
Diyabet Hastalarında Diyet

Diyabet Hastalarında Diyet 

Diyabet hastalarının temel sorunu karbonhidratlı ve glikoz içeren besinlerdir. Diyabet hastalarının sadece şekeri kesmeleri yetmez aynı zamanda karbonhidrat ve glisemik indeksi yüksek olan yiyecekleri tüketmemesi gerekir. Diyabet hastaları besin zamanlarına yedikleri öğün miktarlarına çok dikkat etmelidir. Artık onların  dikkat etmesi gereken beslenme bunlardır.

Beslenme bir yaşam biçimi olmanın yanında spora ve diyete de dikkat etmeleri gerekir. Kendinize yeni bir öğün planı çıkarmalasınız her öğün neyine kadar yemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bunun için hastanede bulunan diyetisyenlerden yardım alabilirsiniz.

Diyabet hastaları belirli aralıklarla endokrin doktoruna gitmeli ve kan sonuçlarına baktırmalıdır. Kendiside evde düzenli şeker ölçümünü yapmalıdır. Şeker ilaçları düzenli ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Bir Diyetisyenle Görüşene Kadar Ne Yapmalısınız?

 Öncelikle kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olan şeker ve şeker içeren yiyecekler ile kilo almanıza neden olacak yağ ve yağlı yiyecekleri azaltın.
  ·  Bir veya iki öğün yemek yerine günde en azından üç öğün yemeye çalışın. Öğünler arasında ve gece yatmadan önce küçük bir ara öğün almanız da gerekebilir.
  ·   Alkolün tedavinize etkisini öğrenmeden , alkollü içki içmeyin.
  ·  Diyetisyeninizle görüşmeye gitmeden önceki üç veya beş gün süre boyunca içtiğiniz ve yediğiniz herşeyi not alın. Bu kayıtlar , diyetisyeninizin sizin beslenme alışkanlıklarınızı ve günlük yaşam tarzınızı öğrenmesine fırsat verir ve böylece alışkanlıklarınıza uygun bireysel bir plan oluşturmasına yardımcı olur
Öğün Sıklığı Ne kadar olmalıdır?
İnsülin kullanan tip 1 ve tip 2 diyabetlilerin sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği olarak üç ana öğün öğünler arasında ve gece yatmadan önce üç ara öğün olmak üzere altı öğün beslenmesi gerekir.
Genellikle yapılan yanlış insülin enjeksiyonunu yaptıktan sonra yarım saat beklemeden hemen veya 5 dakika sonra yemek yenilmesidir. Bu tarz hatalar öğünden sonra kan şekerinin yükselmesine neden olur.
Yapılan bir diğer yanlış ise açlık hissi oluşmadığı için ara öğünlerin yapılmaması veya ara öğünde yenilen yiyecek miktarının ve çeşidinin azaltılmasıdır. İnsülin kullanan bir kişide ara öğünün yapılmaması, bir ara öğünün atlanması veya yenilen yiyecek miktarının ve çeşidinin azaltılması şeklinde yapılan uygulamalar kan şekerinin düşmesine  neden olur. Kan şekerinin 50 mg/dl’nin altına düşmesi hipglisemi olarak tanımlanır.
Tip 2 diyabetlilerin iki -üç saat aralıklarla beslenmesi gerekir. Bir gün içinde yenilmesi gereken  yiyecekleri gün boyunca yayarak sık ve az yemek yeme alınan öğünden sonra kan şekerinin daha az yükselmesini sağlar. Öğünlerde yenilen yiyeceklerin porsiyon ölçüsünü azaltarak, küçük öğünler halinde yemek yenilmesi fazla kalori alınmasını önleyerek ve açlığı kontrol altına alarak hem kan şekeri kontrolünü sağlar hem de kilo alımını önler.
Ara öğünler için yapacağınız en iyi seçim ekmek veya ekmek yerine yenilebilecek yiyecekler grubudur. Örneğin 2 galeta veya 4-5 adet şekersiz kepekli bisküvi, bir bardak dolusu yağsız patlamış mısır, yarım pogaca, vb. Bu grup yiyeceklerin yanına düşük yağlı süt, yoğurt, ayran veya peynir gibi protein içeren bir yiyecek ilave ederek ara öğünü kuvvetlendirebilirsiniz.
Taze meyve ve sebzede iyi bir seçim olabilir . Ancak insülin kullanan kişilerin ara öğünde sadece meyve yemeleri her zaman için iyi bir seçim olmayabilir. Ara öğünde tek başına meyve yenilmesinin o andaki kan şekeri düzeyine bağlı olarak öğlen yemeğine doğru oluşabilecek bir hipoglisemi riski yaratabileceği unutulmamalıdır.

Hangi Yiyecekleri Miktarını Kısıtlamadan Yiyebilirim?

 

Herhangi bir yiyeceği gereginden fazla yemeyi düşünmeyin. Sağlıklı beslenmenin anahtarı dengedir.
Vücudunuz için gerekli olan yiyeceklerin zaman ve miktar olarak belirli bir denge içinde alınması hiperglisemi ve hipoglisemiyi önleyerek, kan şekeri kontrolünü sağlayacak kan şekerinin kontrol altına alınması da kısa ve uzun dönemde gelişebilecek komplikasyonları önleyecek veya geçiktirecektir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. aydan dedi ki:

    amcamda diyabet teşhişi konmuş 75 yaşında ne yapmamızı önerirsiniz?

  2. Doktor dedi ki:

    Öncelikle sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Amcanız için doktorunuz tarafından uygun bir diyet programı uygulanmış olması gerekmektedir. Doktorunuz böyle bir program yapmamış ise gerekli rapor sonuçlarınızı tarafımızı iletebilirseniz sizleri daha sağlıklı bilgilendirebiliriz. İyi günler dilerim.

BİR YORUM YAZ