Burun Kanamalarında Ne Yapılmalı

  • 2.549 kez görüntülendi.

burun_kanama

Burun Kanamalarında Ne Yapılmalı

Burun kanamalarında herkesin yanlış bildiği bilgiler daha fazla kan kaybetmenize neden oluyor. Kan kaybının yanı sıra yanlış uygulamalar başka sorunlara da yol açıyor. Sizde yazımızı okuyarak bu konuda hem kendinizi hem çevrenizi bilgilendire bilirsiniz.

Öncelikle burun kanamalarında geriye doğru kafanızı kesinlikle atmayın kanı çok miktarda yutmanıza neden olur buda mide bulantısı yapar. Kafanızı öne doğru eğerek burnunuzu yanlardan sıkarak en az 10 dk elinizi hiç çekmeden tampon yapmanız gerekir.

Gençlerde burunun ön kısmı kanamalara neden olurken yaşlılarda ise burunun arka kısmı kanamalara neden olur.

Heyecan ve panik burun kanamasını şiddetlendirebilir”

Öncelikle kanaması olan ve müdahale eden kişinin sakin olması gerektiğini vurgulayan Avcu, heyecan ve panik durumunda tansiyonunun yükselebileceğini ve kanamanın şiddetleneceğini belirtiliyor.

Bu aşamalar dikkatli bir şekilde uygulanırsa yüzde 95 oranında burun kanaması durur. Kanama durduktan sonra lavaboya geçilip temizlik yapılmalı. Daha sonra başa, ense ve yüze soğuk uygulama yapılabilir. Yapılan bu işlemlere rağmen kanama durmadıysa hastaneye başvurulmalıdır.” Bu uygulamalar kanamayı büyük miktarda durdurur. Tibbibilgiler.net i takip edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ