Boyun Fıtığı Belirtileri

 • 5.079 kez görüntülendi.

Boyun fıtığıBoyun Fıtığı Belirtileri

Boyun omurları arasında bulunan kıkırdak dokunun bu omurların arasına girmesi ve sıkışması sonucu boyun ve kollarda ağrı oluşmasına boyun fıtığı denir.

Omurilik vücudun dik durmasını sağlayan birbiri içine geçmiş halkalardan oluşmaktadır. Omurilik kuyruk sokumundan başlayarak kafatasına kadar uzanan kıvrımlı yılan şeklinde olan yapıdır. Omuriliğin aralarında sinirler çıkar bu sinirler vücudumuzun birçok noktasına gider özellikle kol ve bacak kısmı daha önemlidir.

Omurilikte meydana gelen herhangi bir sıkışma zarar görme travma işlemi bu sinirlerin sıkışması ve fıtık oluşmasına neden olur bu çok ağrılı bir durumdur.

Boynumuz 7 adet omurdan oluşur ve omurlarımız arasında hareket edebilmemizi sağlayan diskler yer alır. Bir omuru diğerine bağlayan en önemli yapı olan disk kuvvetli bağ dokusundan oluşmuştur ve omurlar arasında yastık ya da darbe emicisi gibi görev yapar. (şekil-1) Disk ve faset eklemleri omurların hareketlerine izin vererek boynunuzu ve sırtınızı eğmenizi ya da çevirmenizi mümkün kılarlar tibbibilgiler.net olarak sizin için en doğru bilgiyi araştırıyoruz.

Boyun fıtığının belirtileri
 • Boyun, sırt, kol ve omuzlarda ağrı
 • Duyu kaybı
 • Elektriklenme
 • Kol ve el kaslarında güç kaybı
 • Reflekslerde zayıflama
 • Kolda incelme

Boyun kaslarını kuvvetlendirici egzersizler;

-Eller alına koyulur, baş öne doğru itilmeye çalışılırken, ellerle engel olunmaya çalışılır, 10’a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
-Eller başın arkasına (enseye değil) koyulur ve baş arkaya doğru itilmeye çalışılırken, ellerle engel olunmaya çalışılır.10’a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
-Sağ el yüzün sağ tarafına koyulur ve baş sağa doğru itilmeye çalışılırken sağ elle engel olunmaya çalışılır. 10’a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
-Sol el yüzün sol tarafına koyulur ve baş sola doğru itilmeye çalışılırken sol elle engel olunmaya çalışılır. 10’a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır. Bu yöntemleri düzenli olarak uygulayın rahatladığınızı hissedeceksiniz.
-Sağ el başın sağ arka kısmına, sol el sol şakağa koyulur. Sağ omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır.10’a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
-Sol el başın sol arka kısmına, sağ el sağ şakağa koyulur. Sol omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sola dönmeye zorlanır.10’a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. meral basiaci dedi ki:

  selam ben australyadan meral benim sagli sollu boyun fitklarim var cok ama cok agri cekiyorum boynumdan iyne oldum uc ay kadar rahatldim ama gene agrilarim basladi ameliyat olmaktan korkuyorum sakat kalirim diye yasim 70 bu agrilari omur boyu cekecekmiyim ne tavsiye edersiniz egzersizden baska tesekkurler.

  1. Doktor dedi ki:

   o yaştan sonra ameliyat çok mantıklı değil ağrı kesiler ve ağrı tedavisi için algoloji bölümüne gitmelisiniz.

BİR YORUM YAZ