Bel soğukluğu nedir?

  • 3.460 kez görüntülendi.

sxsacsdc

Bel soğukluğu nedir?

Erkeklerde daha fazla görülen üreme yolu hastalığıdır. Gonokokların üreme organına yerleşmesiyle akıntı enfeksiyon olaylarının yaşanmasına bel soğukluğu denir. Bu hastalıkta sarı yeşilimsi akıntı meydana gelir. İdrar yaparken yanma ateş gibi belirtileri mevcuttur. Kadınlarda ise bu durum sadece akıntı ile sınırlıdır.

Hastalık yayılımını cinsel yolla gerçekleştirir. Bu sebeple de, erkekten kadına bulaşması daha kolaydır. Gonore, aynı zamanda tamamen belirtisiz bir şekilde de vücutta işlevini yerine getirebilir. Bu daha çok kadınlarda görünen bir durumdur.

Hastalığın çoğunlukla genç erkek ve genç kadınlarda görüldüğü bilinir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmada, her yıl 250 milyon kişinin gonore virüsüne yakalandığı tespit edilmiştir. Hastalığını bu denli büyük ölçekteki rakamlara ulaşmasının sebebi, belirtilerinin açığa çıkmamış olduğundan ötürü hastalık sahibinin bunun farkında olmamasından kaynaklanır. Hastalık sadece üreme organlarında görülmez. Oral ilişki ( ağız ve cinsel organ ) durumlarında, enfeksiyon boğaz bölümünde de görülebilir. Aynı zamanda gonore virüsünü taşıyan hamile kadınların hamileliği sırasında çocuğun çeşitli uzuvlarına da bulaşması mümkündür.

Gonore enfeksiyonun riskleri ise hastalığın göz ardı edilmeyecek derecede önemli olduğunu göstermektedir. Gonore, erkekte açığa çıktığı zaman üreme bölgesine hasar vererek, sperm kanallarını tıkar. Bu da erkeğin üreme işlevinin ortadan kalkması demektir. Kadınlarda ise, fallop tüplerinin tıkanmasına yol açarak, tıpkı erkeklerde olduğu gibi üreme işlevini ortadan kaldırmaya sebep olabilir.

 

Gonore enfeksiyonu, kendisini şu belirtilerde gösterebilir:
– Erkeklerde; penisten meni benzeri bir akıntının oluşması ve idrar esnasında yanma şeklinde görülür.

– Kadınlarda; akıntı ile birlikte yayılan hafif ağrılı enfeksiyonlar şeklinde görülebildiği gibi, buna kasık ağrısı, ateş ve ağrının çok daha şiddetlenmesi gibi belirtiler de eklenebilir.

Gonore Enfeksiyonu Tedavisi
Hastalığın tedavisi genellikle ağız yoluyla alınan tablet biçimindeki antibiyotikler ve iğne yoluyla alınan antibiyotikler şeklinde olur. Hastalık insandan insana cinsel yolla bulaştığı için, paralel olarak hastanın eşine de aynı tedavi başlatılır. Bu tedavi biçimi, hastalığın başlangıç ve orta düzeylerinde gerçekleşir. Hastalık bireyde ilerlemiş ise, mutlaka hastahaneye yatırılmalı ve kontrol altında tedavi edilmelidir.

Hastalığın tedavisinde önemli olan, -diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi- enfeksiyonun üreme bölgelerinden ve vücuttan tamamen temizlenmesi; üreme bölgelerinde meydana gelen hasarların en aza indirgenmesidir. Bu sebeple, hastalığın erken tanısı ve tedavisi çok önemlidir.

 

Hastalıktan Korunma Yolları
Cinsel ilişki sonrasında üreme organları -özellikle kadınlarda- tam olarak temizlenmelidir. Kadınların rahmindeki artık meni mutlaka dikkatle dışarı atılmalıdır.

Hastalık cinsel yolla çok kolay bir biçimde yayıldığı için, birey tanımadığı yabancı kadınlar ile cinsel ilişki kurarken mutlaka prezervatif kullanmalıdır. Çok fazla ayrı bireyle cinsel ilişki kuran kadın ve erkeklere karşı da mutlaka önlem alınmalıdır. Kişi hastalığın sadece üreme organlarına değil, oral ve anal ilişki yoluyla başka organlara da bulaşacağı riskini göz ardı etmemelidir.

Tüm her şeyde olduğu gibi, işin temel noktası kişinin “korunmasıdır”. Korunma kısmı genellikle en ucuz, zahmetsiz, kolay kısımdır. Bu kısmı terk etmek ise, çok ciddi sonuçlara sebep verebilir. Kendi sağlığınız için mutlaka korunun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ