Bebeklerde Gaz Sancısı

  • 1.431 kez görüntülendi.
Bebeklerde Gaz Sancısı

fsdfdzfzf

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde gaz sancısı 2-3 haftalıktan 3 aya kadar sürer bebeklerde yemeklerden sonra çıkarılması gerekir. Gaz çıkarılmadığı durumlarda şiddetli ve uzun süreli ağlama gerçekleşir. Bebeklerin bağırsak hareketleri yavaş olduğu için gaz sancısı olur.

Annenin yediği besinlerde çocuklarda gaz sancısı yapar tek besin kaynağı anne sütü olan bebeklerin durumuda düşünülmelidir.

Gaz sancısı 2-3 hafta ile 3 ay arasındaki bebeklerde haftada 3 günden fazla ve günün aynı saatlerinde en az 3 saat süren ağlama nöbetleri olarak görülebilir. Yüksek tonlu aşırı ağlama ile birlikte genellikle ayaklarını karna çekme, gerinme, karın şişliğinde artma, kusma, kabızlık veya sık kaka yapma görülür. Bebeklerdeki bu durum 3 veya en geç 4 aylık olunduğunda ortadan kalkar.

Bebekte gazın nedenleri nelerdir?

Bebeklerde bağırsak hareketliliğinin artması.

Annenin beslenmesi de bebeğin sindirim sistemi hareketlerini etkileyen önemli bir faktördür. Anneler gazlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.

Serotonin barsak düz kasını kasar, melatonin ise barsakları gevşetir. Her ikisi de akşamları sıçrama yapar ve belli bir ritimde salınır. İlk aylarda barsakların melatonin yetersizliği nedeniyle gevşeme süresi yeterli olmaz, çoğunlukla 3. aydan sonra yeterli salınır ve bu nedenle kolik ağrılar 3. aydan sonra kaybolur.

Bebeğinizi nasıl sakinleştirebilirsiniz?

Her istediğinde bebeğin kendini güvende hissetmesi açısından emzirilmelidir.

Yüzü yere bakacak şekilde yatırmak rahatlatabilir.

Banyo ve masaj bebeği rahatlatabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ