Arı Sütünün Yararları

  • 3.114 kez görüntülendi.

arı sütünün yararları

Arı Sütünün Yararları

Arı Sütünün faydalarını hiç duydunuz mu? Arı sütünün içerisindeki proteinlerin doğrudan kan basıncını düşürdüğü yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Arı sütü hakkında herşey yazımızda..

Kan basıncını düşürme mekanızması şöyle işliyor.Arı sütünün içinde bulunan hidrolasit proteini”  kan basıncı üzerinde uzun süreli bir etki yaratabilir. Bu protein arı sütü içinde bulunan potasyum ile kombine edildiğinde, kan damarları ve kalp üzerindeki baskıyı azaltmak için damar genişletici gibi davranan arı sütünün kalp damar hastalıklarını önlemenin harika bir yolu olarak öne çıkmasını sağlamıştır.

Arı Sütünün başlıca yararları;

Kolesterol düzeyinde düşürme,Kısırlık sorununa çözüm, Kanserin önlenmesi durumu,Enfeksiyonları azaltma,Erken yaşlanmanın önüne geçilmesi,Kilo verme sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor.

Bunları tek tek açarak size anlatalım

 

Kolesterol düzeyleri:

Çoğu kişi kötü kolesterolü lezzetli ve tatlı besinler ile ilişkilendirmektedir ama bu durum arı sütü için geçerli değildir. Hatta yapılan bazı araştırmalar arı sütünün kötü kolesterol düzeylerinde belirgin bir düşüş sağlayarak damar sertleşmesi, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler sorunlarının önlenmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Kısırlık sorunları:

Arı sütünün doğurganlık sürecinde tam işlevi bilinmemekle birlikte, ana kraliçe’nin morfolojisini etkileyen “royalactin” proteinin insan doğurganlığı üzerinde olumlu etki yarattığına dair düşünceler vardır.  Arı sütünün kadınlarda doğurganlığı ve erkeklerde sperm hareketliliğini arttırdığı görülmüştür.

Kanserin önlenmesi:

Arı sütünün içerisinde bir dizi antioksidan madde bulunmaktadır. Ama özellikle BFA olarak da bilinen “Bisfenol A” yı önleme özelliği gösterir. Çevresel bir östrojen olan BPA, özellikle göğüs kanserlerinin düzeylerinde risk artışına neden olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla diyetlerinize arı sütü ekleyerek trajik sonuçları olan göğüs kanserinini görülme riskini düşürebilirsiniz.

İnflamasyon (iltihaplanma):

Arı sütünün içerisindeki vitamin ve aktif enzimler ona potansiyel bir anti-inflamatuar ajan özelliği kazandırmaktadır. Aşırı ısı, enzimatik özellikleri bastırdığı için söz konusu faydaları alınamayabilir. Bu nedenle topikal olarak uygulanarak iltihaplı bölgelere sürülebilir.

Erken yaşlanma:

Arı sütünün ana kraliçenin ömrünü önemli ölçüde uzatması gibi arı sütünde bulunan antioksidan bileşikler aynı zamanda normal insan hücrelerinde de erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki antioksidanlar ciltteki kırışıklıkları yok ederek daha parlak ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar, saç dökülmesini ve makula dejenerasyonu önler ve bunların yanında bazı kronik hastalıklara iyi gelir.

Kilo vermeye faydası:

Arı sütünün içinde bulunan “Lesitin” maddesi,  etkili şekilde vücutta kolesterolü düşürür, karaciğer fonksiyonlarını düzeltir ve sindirimin daha sağlıklı gerçekleştirmesini sağlar. Bütün bunlar bir araya geldiğinde ise kilo vermeye yardımcı olur. Arı sütü protein takviyeleri ile birleştirildiğinde ise metabolizmada kesin bir kilo verme etkisi yaratır.

 

Son olarak bir uyarı:

Bir çok insanın bal, arı poleni ve arı sütüne alerjisi vardır. Hatta alerjik reaksiyonları daha şiddetlisi olan hızlı anafilaksi de görülebilir. Bu nedenle arı sütünü diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ