Apandisit Belirtileri Nelerdir?

  • 2.920 kez görüntülendi.

apandist-belirtileri tıbbibilgiler

Apandisit olabilirsiniz!

Apandisit hastalığı herkesin olma ihtimali olduğu ani bir hastalıktır. Ani dememizde ki neden her an ve herkes de olabilecek olan apandisin iltihaplanmasıdır.

Apandisit vücudumuzda nerede bulunur?

 İnce bağırsakla kalın bağırsağın birleştiği yerin alt tarafında kalan yedi santim uzunluktaki bağırsak parçası olan körbağırsağın apandis adı verilen 7-12 santimlik, içi boş çıkıntısının iltihaplanmasıdır. Apandisit bir bakteri iltihabıdır ve 10-30 yaşları arasında çok sık görülür. 

Apandisit hastalarının belirtileri;

Karın duvarında sertlik ve hassasiyet,

Göbek çevresinden başlayan ve karnın sağ alt bölgesine yayılan şiddetli ağrı,

Mide bulantısı ,kusma , ateş, kabızlık,  dik duramama  gibi belirtiler apandisit olduğunuzu ihtimalini arttırırken kesin tanı doktor muayenesi kan tahlili ve ultrason sonucunda kesinleşir.

Kesin tanı konduktan sonra tedavisi sadece cerrahi müdahaledir. Cerrahi işlemin gerçekleşmediği durumda apandisin enfekte olması ve bütünlüğünün bozulmasıyla karın içerisinin enfekte olması ve daha ciddi cerrahi operasyona neden olabilir.

Apandisitin öncesinde herhangi bir neden yoktur. Cinsiyet yaş ayrımı yapmaz. Konunun tedavisini genel cerrahi uzmanı yapar. Geciktirilmemesi gereken bir hastalıktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ