Akçiğerden balgam atmak için

  • 2.333 kez görüntülendi.
Akçiğerden balgam atmak için

öksürük-2

Akçiğerden balgam atmak için

Bir çok kişinin öksürükte balgam şikayeti bulunmaktadır. Balgam atmak için daha çok öksürme ihtiyacı duyulmaktadır. Bu da boğazı tahriş eder ve yaralar. Bunun için hem boğazı yumuşatmak hemde balgam sökmek için,

 
İki litre kaynayan suya, birkaç şifalı bitki ekleyin. Bitki olarak size tavsiyemiz; çam, kekik, biberiye, okaliptüs ve papatyadır. Bazı aktarlarda, bu tedavi için kullanılabilecek bitkisel karışımlardan bulmanız mümkündür.
Karışım beş on dakika kadar kaynadıktan sonra, su üzerinden aromatik bir buharın yükseldiğini göreceksiniz. Kaynattığınız kabı ocaktan alın ve önünüze yerleştirin. Başınızı bir havlu ile sarın ve yüzünüzü bu buhar üzerinde gezdirin. Bunu yaparken fazla buhar ile kendinizi yakmadığınıza emin olun.

 

Burnunuzdan derince nefes alın, bir burun deliğinizi tıkayarak diğeri ile nefes alın, sonra işlemi tersine çevirin ve bu şekilde tekrarlayın. Ayrıca ağzınızdan da nefes alın.
Balgamı Sıvılaştırmak
Balgamın incelmesi ve su gibi bir kıvama gelmesi çok önemlidir. Bu sayede vücudunuz balgamı daha kolay atabilir. Bunu başarabilmek için birçok doğal yöntem mevcuttur.
Sebzelerin suyunu içmek: Soğan, pırasa, lahana, sarımsak, havuç, şalgam ve kereviz kullanılabilir.
Öğünler arasında kekik ve okaliptüs çayı içmek.
Un ve süt ürünleri gibi balgam oluşumunu arttırıcı yiyeceklerden kaçının. Akciğerlerinizdeki balgamdan şikayetçi olduğunuz süre boyunca; bitkisel içecekleri ve dekstrin ekmekleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Yemekler arasıında, günde en az iki litre su için.
Balgamı Sökün
Balgamı yumuşattıktan ve sıvı kıvama getirdikten sonra da, vücudunuzun bu sıvıyı doğal yollarla atabilmesine yardımcı olmanız gerekmektedir. Bunun en kolay yolu, birinin sırtınıza hafifçe vurmasıdır.
Bunu yapacak kişi, elini düzleştirerek, sırtınızın üst kısmına sürekli olarak vurmalıdır. Bu hareket, balgamın akciğerlerinizden ve bronşlarınızdan ayrılmasına yardımcı olacaktır. Bu masaj, özellikle çocuklar için çok etkilidir. Zayıflamış kemiklerden yakınan daha yaşlı insanlar için, masajı uygularken çok fazla baskı uygulanmamasına dikkat edilmelidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ