X-Ray Cihazlarından Geçmenin Sakıncası Var mı?

  • 3.624 kez görüntülendi.

x-ray hamileler

X-Ray Cihazlarından Geçmenin Sakıncası Var mı?

Bugün bütün kurumsal binalara girerken x-ray cihazları yer almakta. Bunların içerisinden geçerken radyasyona maruz kaldığımızı düşünmüşüzdür. Bu durumu detaylı bir şekilde anlatacağız.

Özellikle hamile bayanların x-ray cihazlarından geçmesi sakıncalı olduğu düşünülmüştür.

Hamile ve çocuklu kadınların güvenlik noktalarından rahatlıkla geçebileceklerini belirten Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kadınların içini ferahlatacak açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar için betül hanıma teşekkürler.

Op. Dr. Betül Görgen, içinden geçtiğimiz kapı şeklindeki dedektörlerin asla radyasyon içermediğini, bu nedenle bebeklere ya da rahim içindeki fetuse zarar vermeyeceğini söyledi.

“Bu cihazlar; çanta ve valizlerin geçtiği x ray cihazları ile metal kapı dedektörleri olmak üzere genelde iki çeşittir.

Özellikle çekinilen ve içinden geçtiğimiz kapı şeklindeki bu dedektörlerde metalik objeleri tespit edebilmek için düşük yoğunluklu manyetik alan kullanılır. Üzerinizde metal bir cisim varsa manyetik alanı kapatarak ötmeye başlar. Asla radyasyon içermez. Bu nedenle bebeklere ya da rahim içindeki fetuse zarar vermezler.

El tipi dedektörler de aynı mantıkla çalıştıklarından zararlı değildir. Bu nedenle kişilerin korkmaması gerekir. Bu aramalar terör olaylarının arttığı şu dönemde gerekli.

EVDEKİ BUZDOLABINDAKİ DAHA GÜÇLÜ

Bir buzdolabı mıknatısının manyetik alanı, içinden yürüyerek geçtiğimiz manyetik detektörden 10 kez, el tipi metal detektörden 600 kez daha güçlüdür.

Pek çok konuda olduğu gibi, kulaktan dolma yanlış bilgiler nedeniyle anne adayları bebeklerine bir zarar geleceği endişesiyle güvenlik noktalarından geçmek istemiyor. Bir çok teknolojik alet daha fazla radyasyon içeriyor.

Sanılanın aksine yüksek gerilim hattı altında oturmadıkça veya bazı radar, telsiz odaları gibi yüksek elektromanyetik alanların bulunduğu yerlerde çalışmadıkça, birçok manyetik cihaz, anne karnındaki bebeğe zarar vermiyor. tibbibilgiler.net olarak size en doğru bilgiyi ulaştırmaya çalışıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ