Topuk dikeni nasıl geçer?

  • 7.174 kez görüntülendi.

topuk dikeni

Topuk dikeni nasıl geçer?

Topuk dikeni;  Ayağınız sabah uyandığınızda ağrıyorsa üzerine basmakta zorluk çekiyorsanız işte bu durumun adı topuk dikenidir. Topukta kemiğin altında sert bir çıkıntı oluşması şeklinde oluşur.

Topuk dikeni nasıl olur?

Aniden kilo alınması,uzun süre ayakta durma, yanlış ayakkabı seçimi topuk dikeni rahatsızlığını beraberinde getirir.Eğer yürüme anormaliğiniz varsa bu topuk dikeni oluşma riskinizi artırır. Aşırı egzersiz, ayağa yük bindiren iş ve sporlar sonucu aşırı yüke maruz kalan topukta diken oluşma riski yüksektir. Uzun süreli olarak ayağınıza tam olarak oturmayan ve ortopedik olmayan ayakkabılar giymenizde topuk dikeni nedenidir. Düztaban olmak ve şeker hastalığı da topuk dikeni nedenleri arasındadır.

Topuk dikeni tedavisi ?

Topuk dikeni tedavisinde ilaç, ortopedik tabanlık, fizik tedavi ve egzersizler %90 oranında iyileşme sağlar bunun dışında hastanın durumuna göre iltihaplanan bölge veya topuk dikeni ameliyatla alınabilir. Ameliyatlar günümüzde topuğun altında veya yan tarafında açılan küçük bir delikten girilerek endoskopik yöntemlerle yapılmaktadır. Ameliyat çoğunlukla topuk bölgesinin uyuşturulmasıyla yapılır fakat hastanın durumuna göre genel anestezide uygulanabilir. Ameliyat sonrası kişi hemen taburcu olsa da bir hafta kadar ameliyat bölgesini zorlamamalıdır. Normal bir şekilde ağrısız yürümek 3 hafta kadar bir süre almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ