Tırnak Yeme Alışkanlığından Nasıl Vazgeçilir?

  • 1.441 kez görüntülendi.

tırnak yememek için

Tırnak Yeme Alışkanlığından Nasıl Vazgeçilir?

Tırnak yeme alışkanlığı bir türlü geçmeyen ve uzun yıllarca devam eden bir hastalıktır. Tırnak yiyenler en son ne zaman tırnak makası kullandıklarını bile hatırlamazlar.. Bu konuda sizi ayrıntılı bilgilendireceğiz.

Tırnak yeme ‘ beden odaklı tekrarlayan alışkanlıktır’

Tırnak yerken o kadar insanlar kendinden geçiyor ki çevresindekilerin bakışları onları rahatsız etmiyor. Bu durum devam ettikçe de kendileri sosyal ortamlarda rahatsız hissetmeye neden oluyor. Tırnak yenmesinin yoğun stres olduğu düşündürülüyor. Bu durum onların davranışlarına da yansıyor.

Tırnak yemenin yaş ayrımı yok 10 yaşında ki çocukta 50 yaşında ki bir bireyde tırnaklarını yemeye devam ediyor.
Tırnak yeme alışkanlığı, sıklıkla ergenlik dönemine girerken yaşanan kargaşa sırasında başlıyor.
Yaşları 18-23 arasında değişen genç erişkinlerin ise yüzde 23’ü aynı dertten mustarip.
Yaş ilerledikçe bu oran azalıyor. 30 yaşından sonra hâlâ tırnaklarını yiyenlerin oranı yüzde 10.
Erkeklerde kızlara göre daha fazla görülüyor.

Tırnak yeme alışkanlığını bırakmak için size bir kaç önerimiz var.

Tırnaklarınızı her zaman kısa kesin ve törpüleyin. Ellerinizin bakımına dikkat etmek, tırnak yeme alışkanlığını azaltarak sizi güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olma konusunda cesaretlendirecek. Oje sürmek bu konuda yardımcı. Erkekler renksiz parlatıcılar kullanabilir.
Stresli ya da endişeli olduğunuz zaman tırnaklarınızı yiyorsanız çözümün temeli stresi idare etmekte yatıyordur.
Başta da söylediğim gibi, birçok insan ne yaptığını farkında olmadan tırnaklarını yiyor; acı bir tadı olan özel ojeler sürülürse, insan tırnağını her kemirmeye çalıştığında ne yaptığını fark edip duruyor.
Tırnak yemenin yerine başka bir şey koymayı denemek, akıllıca bir fikir. Bunun yerine daha az kozmetik ve ruhsal soruna yol açacak stres topuyla oynamak, tespih çekmek gibi başka bir tekrarlayan hareket, tırnak yemekten kurtulmanıza yardım edecektir.
Tırnak yemekten vazgeçtiğinizi kendinize hatırlatmak için elinizden ne geliyorsa yapmakta fayda var. Eldiven giyin, parmaklarınıza renkli bantlar sarın, etrafa notlar asın; daha önce tırnak yemek yüzünden yaşadığınız sıkıntıyı kendinize hatırlatın.
Her tırnağınızı yediğinizde kendinize bedensel bir ceza verin; örneğin yanağınıza fiskeyle vurun. Böylece tırnak yeme hazzının yanına hoş olmayan bir duygu eklenir. tibbibilgiler.net
Tüm bu önerilerin belli bir kararlılık ve disiplinle uygulanması gerekir. Bu da önce karar vermeyi gerektirir. Uygulamada zaman zaman zorluklar yaşanabilir; baktınız ki işler istediğiniz gibi gitmiyor, tıp doktorlarından, klinik psikologlardan yardım istemeye çekinmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ