Sigara Göze Zararlı Mı?

  • 2.321 kez görüntülendi.

sigara

Sigara Göze Zararlı Mı?

Sigaranın bir çok zararını duymuşsunuzdur. Bu zararını hiç duymadınız. Sigarayı bırakmak için bir başka hastalıkta işte yazımızda..

Sigaranın göze zararı da ortaya çıktı.

Sigara damarların sertleşmesine neden oluyor. Özellikle kılcal damarların büzülmesine ve yapısının bozulmasına neden oluyor.Gözümüz de de en çok kılcal damarlar bulunmaktadır. Kılcal damarlar gözü ve retinanın beslenmesini sağlamakla görevlidir.Sigaradaki birçok etken madde damarlarda tıkanıklık, sertleşme ve doku bozulmalarına neden oluyor. Bu da organın sağlığını olumsuz etkiliyor.

Gözün özellikler mat görmesini ve bulanık görmeyi sağlıyor.

Gözlerdeki sarı nokta denilen bölgeler ışığın düştüğü ve görüntünün algılandığı bölgelerdir. Bu bölgeler de yine kılcal damarlar vasıtasıyla sağlıklı çalışabiliyor. Sigara gibi tütün türevleri bu bölgenin de sağlığını kaybetmesine ve dolayısıyla görmenin zayıflamasına neden oluyor.

Göz içi sıvı ışığın geçişinde ve sarı noktaya ulaşmasında yardımcı faktörlerden birisidir. Bu sıvı göze içten basınç yaparak onun şeklini belirliyor. Bu sıvının yeteri miktarda saydam olmasında onu yenileyen kılcalların etkisi çok büyük. Sigaradan dolayı yapısı bozulan kılcallar dolayısıyla göz sıvısının da yapısını bozuyor. Sonuç; yine görme problemleri.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ