Şeker Yerine Ne Tüketilmeli

  • 1.209 kez görüntülendi.

Şeker Yerine Ne Tüketilmeli

Şeker Yerine Ne Tüketilmeli

Kalorisi yüksek olan şekeri artık yavaş yavaş bırakıyoruz. Şekerin yerine kullanılacak olan doğal bitki stevia sıfır kalorili ve tatlandırıcılığı şeker ile aynıdır. Ayrıntılar yazımızda

Harran Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre; Yapay tatlandırıcıların kanseri desteklediği ve zararlı olduğu konuşulurken stevia nın doğal tatlandırıcı olarak gıdalarda tüketilmelidir.Stevia nın en büyük özelliği tatlandırıcı olmasına rağmen sıfır kalori olmasıdır.

Stevia şekerin yerini almakla kalmayıp bize şekeri unutturacak.

Stevia, yavaş yavaş şekerin yerini almaya başladı çünkü tatlandırıcı olarak normal şeker dediğimiz sakkarozun gıdada kullanım amacı bir yapı oluşturmak ve tatlılık vermektir. Çoğunlukla da tatlılık vermek amacıyla kullanılmaktadır fakat buna karşılık kalori oranı var ve yüksek oranda tüketildiği zaman çok fazla kalori alınmasına neden oluyor. Zamanla obeziteye neden oluyor, ayrıca son dönemlerde beyaz şekerin sağlık açısından sakıncaları tartışıldığından, stevianın bu anlamda şekerin yerini alabileceği öngörülüyor.”

Hem ekonomi hem sağlık açısından avantajları var

Söz konusu bitkinin tatlılık oranının şekerden çok yüksek olduğunu bildiren Hayoğlu, az miktarda stevia kullanarak, çok miktardaki şekerin verdiği tadın elde edilebildiğini söyledi.

Bunun hem ekonomik hem de sağlık açısından daha büyük avantajlar sağladığını vurgulayan Hayoğlu, “Özellikle tatlıyı seven çocuklar düşünüldüğünde bu ürünün cazibesi daha da artıyor. Diş sağlığı açısından nasıl bir etkisinin olduğunun ise daha iyi araştırılması gerekiyor. Şimdiye kadar bununla ilgili bir sakıncaya rastlanmamış.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ