Romatizma nedir?

  • 1.896 kez görüntülendi.

rommmat

Romatizma nedir?

Romatizma kaslar,kemikler ve bağların birleştiği noktalarda oluşan ağrıdır. Romatizma iltihaplı ve iltihapsız olmak üzere 2 ye ayrılır. İltihaplı olmayana kireçlenme denir. Toplumda çok görülen kireçlenme yaşlılarda daha fazla görülmektedir. İltihaplı olan romatizma ise eklemlerde enfeksiyon şeklinde görülür. Bağışıklık sisteminin çökmesiyle bu durum ortaya çıkar.

Başlıca şu şekilde sınıflandırılabilirler:

  1. Romatoid artrit ve diğer bağ dokusu hastalıkları (sistemik lupus eritematozus, skleroderma, Sjögren sendromu, mikst bağ dokusu hastalığı, dermatomiyozit-polimiyozit, polimiyaljia romatika, antifosfolipid antikor sendromu)
  2. Seronegatif spondilartropatiler( ankilozan spondilit, enteropatik artropatiler, psöriatik spondilartopatiler, Reiter sendromu ve reaktif artropatiler)
  3. Behçet hastalığı
  4. Damar iltihapları (vaskülitler)
  5. Periodik ateş sendromları (ailevi akdeniz ateşi ve benzeri sendromlar)
  6. Kristal artropatileri

Artrit, iltihabi romatizmal hastalıkların en belirgin özelliğidir. Artrit, oynar özellikteki eklemlerin iltihabı demektir. Artrit gelişen eklem şiş, sıcak, ağrılı, hareketleri kısıtlıdır; bazen kızarık görünümde olabilir.

Bazen iltihabi romatizmal hastalık bulguları verebilir. Yine hastalığın erken dönemlerinde, bu romatizmal bulgular esas hastalık ilişkili bulgulardan daha baskın olabilir.

Romatizmal Hastalıklarda Tedavi nasıl olmalıdır?

İltihabi olmayan romatizmal hastalıklarda steroid (kortizon) olmayan antiinflamatuar ilaçlar, sıklıkla kullanılmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroloji – nöroşirürji, ortopedi ve psikiyatri kliniklerinden destek tedaviler almak gerekebilmektedir.

İltihabi romatizmal hastalıkların bir kısmı tamamen iyileşmekle beraber büyük bir kısmı da iyileşme ve alevlenmelerle seyredebilmektedir. Hasta ve hekimin uyumu önemlidir. Bu tedavide yakınmaların giderilmesi, olası organ tutulumlarının önlenebilmesi ve hastanın yaşam konforunun en üst düzeyde sürdürülmesini sağlamaktır. Erken , uygun tedavi ile gelişebilecek eklem deformite ve sakatlıklarının önlenebilmesi mümkündür. Sistemik tutulum yapabilen hastalıkların erken tanı ve tedavisi doğrudan sağkalım üzerine etkilidir. Akut dönemde, iltihabı baskılamada kortizon tedavilerinden yararlanılmakta, İlerleyen hastalık, temel bazı antiromatizmal ilaçlar ile tedavi edilerek hastaların kortizon alma süreleri mümkün olduğunca kısa tutulmaya çalışılmaktadır. Günümüzde temel antiromatizmal ilaçların yetersiz kaldığı hastalarda yeni biyolojik tedaviler ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tüm hastalıklar gibi romatizmal hastalıkların da erken tanı ve tedavisi çok dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Tunahan Savaş dedi ki:

    Bacaklarimin eklem iltihabı rahatsızlığı vardı .ilaçla geçti fakat bu rahatsızlıktan sonra bacaklarim klimalı odada veya soğukta bacaklarim usuyunce ağrıyor.tekraren tahlil yaptırdım.ama iltihap çıkmadı.acaba romatizma mi var?

BİR YORUM YAZ