Pazartesi Sendromu Kalp Krizine Neden Olabilir.

  • 1.994 kez görüntülendi.

pazartesi sendromu

Pazartesi Sendromu Kalp Krizine Neden Olabilir.

Pazartesi sendromu aslında bir hastalık  eğer bu hastalık tedavi edilmesse depresyon ve kalp krizine neden olabilir.

Okula işe gitmeme isteği bir şey yapmama anksiyete hali bu hastalığın belirtileri.

Popüler kültür pazartesi sendromu
bilimsel bir arastirmanin bulunmadigini ancak bu sorunun ortaya çikmasindaki etkenler ve sorunun sürekli hale gelmesi halinde yol açabilecegi sonuçlarla ilgili degerlendirmeler yapılıyor.
Pazartesi sendromunun bir hastalik degil ruhsal bir sorun gibi ele alinmasinin faydali olabilir., “Çalisanlarin sürekli konustugu, hatta cuma gününden itibaren konusulmaya baslanan bir konu bu. Burada aslinda bir stres yasaniyor. Ise veya okula gitmekle ilgili olarak pazar sabahindan baslayan ve pazar gecesi siddetlenen, pazartesi günü ise ise gitmeyle sönmeye baslayan fakat gün boyu devam eden bir stres hali. Pazartesi sendromu bir strestir.”
Sendromun pazar günü sabahtan baslayan, gerginlik, keyifsizlik, kolay sinirlenme, uyku sorunlari, keyif alamama gibi durumlarla ortaya çiktigini vurgulayan Özmen, yasanan bu stresin aslinda kisiye “seni zorlayan bir sey var, bunu asamazsan mutsuz olursun”tibbibilgiler.net
Çogu insanin bu sendromu siklikla yasadigini ama bunu düzeltilecek bir sorun olarak görmedigini ve doktora basvurulacak bir durum olmadigini düsündügünü aktararak, sürekli ve siddetli bir sendrom varsa mutlaka uzmana basvurulmasi gerektigini söyledi.
Kaygili kisiler daha yatkin
Çogu kiside bunlar olmasa da pazartesi sendromu görülebilir. Bunu yasayan kisi uygun bir tedavi görmezse, yardim almazsa kiside depresyon, anksiyete bozuklugu hatta kalp damar hastaliklari yani stresle ilgili her türlü hastalik ortaya çikabilir. Bunlar altta yatan neden olabilir, sonradan da gelisebilir.”
Türkiye’de çalisanlarin yaklasik yarisinda bu sendromun görüldügünün tahmin edildigini belirterek, kisinin isinden kaynakli sorunlarin da bu sendromu tetikliyor.
Is yerinde yasanan sorunlar veya is ortamindaki sürekli stres ortaminin bu sendromu artirabilecegini dile getiren Özmen, bu sendromu çok sik ve siddetli yasayan insanlarin mutlaka bir uzmandan yardim almasi gerekiyor.
Pazartesi sendromu yaşayanlar
“Yasadiklari ortami, is yerini iyi degerlendirmeleri gerekiyor. Stres yaratan faktörler varsa bunlarin giderilmesi için çaba harcanmali. Ikincisi de kendi kisilik yapilarini gözden geçirmeliler. Bazi insanlar kaygilanmaya yatkindirlar. Kaygilanmaya yatkin olan insanlar bu özelliklerini asamazlarsa pazartesi sendromunu yasamaya yatkin olurlar. Bir uzmandan destek almalilar. Insani rahatsiz eden bu sendrom yararli sonuçlar da ortaya koyabilir. Stresler dogru bir sekilde asildigi zaman kisiyi ruhsal açidan daha olgun bir düzeye getirir ve mutlu olmasini saglar.” Bu kişler ruh sağlığı uzmanına gitmeliler.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ