Migren Nasıl Geçer?

  • 2.063 kez görüntülendi.

migren neden

Migren Nasıl Geçer?

Migrenin nedeninin bazı vitamin eksiklikleri olduğunun biliyor muydunuz?  Migreni tetikleyen besinler hangileri?Migreni olanların dikkatle okuması gereken bir yazı..

Migren şiddetli geçmeyen baş ağrısıdır. Toplumda sıkça görülür. Nörolojik bir hastalıktır. Kadınlarda görülme oranı daha yüksektir.

ABD de yapılan bir araştırma sonucunda migrenin nedeninin bazı vitamin eksiklikleri olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle D vitamini ve B12 vitamini eksiklikleri şiddetli baş ağrısı yapmaktadır.

Araştırmanın sonuçları, ABD’nin California eyaletinde San Diego kentinde Amerikan Baş Ağrısı Araştırmaları Derneğinin geçen hafta düzenlenen yıllık zirvesinde paylaşıldı.

Vücutta üretilen vitamin benzeri bir madde olan CoQ10, hücre içinde enerji üretimi için kullanılıyor.

Vücut güneş ışığına doğrudan maruz kaldığında deri tabakalarında üretime başlayan D vitamini temel olarak vücutta kalsiyum emilimine yardımcı olarak kas ve kemik kütlesinin artmasını sağlıyor.

Riboflavinin de gıdaları enerjiye dönüştüren bir vitamin olduğu biliniyor.

Kopenhag Üniversitesinden araştırmacıların 2013’de yaptığı bir araştırmada, sağlıklı bireylerle migren hastalarının beyinlerinin MR taramaları karşılaştırılmıştı. Yapılan karşılaştırmalar, migren hastalarıyla sağlıklı kişilerin beyinleri arasında yapısal farklılıklar olduğunu, migrenin beynin beyaz maddesinde değişikliklere yol açtığını ve minik lezyonlara neden olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Bulantı, kusma, ışıktan, kokudan ve sesten rahatsız olmanın eşlik ettiği şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıkan migren ağrılarını, hastaların bir kısmında aşırı yorgunluk ve uykusuzluk tetikleyebiliyor.

MİGRENİ TETİKLEYEN BESİNLER NELER?

Domates, portakal, çikolata, beyaz peynir, salam ve sosis gibi gıdalar ve aşırı kafein tüketiminin de migren üzerinde etkisi olduğu belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ