Kepek İle Beyaz Ekmek Arasındaki Fark

  • 1.513 kez görüntülendi.

kepek ekmek mi buğday ekmeği mi

Kepek İle Beyaz Ekmek Arasındaki Fark

Neden kepek ekmek ile beyaz ekmek arasında ki fark  bu kadar önemli,kepek ile beyaz ekmeği kimler tüketmelidir?Kepek ekmek ve beyaz ekmek hakkında merak ettikleriniz.

Kepek ekmeğini genellikle diyet yapanların kullandığını görüşsünüzdür. İki ekmek arasında da bariz bir fark olmamasına karşı sindirim avantajı kepek ekmekten yanadır.

diyet yapan ve şeker hastalığı gibi sorunları olan kişiler, kepek ekmeğini beyaz ekmeğe tercih etmektedirler. Kepek ekmeğinin kalorisinin diğer ekmeklere göre düşük olduğu yanılgısı, araştırmalar sonucunda ortadan kalkmıştır. Uzmanlarca yapılan araştırmalar; kepek ekmeği ile beyaz ekmeğin kalorisinin aynı olduğunu ortaya koymuştur. Kan şekerini yükseltmesi açısından da kepek ekmeği ile beyaz ekmek arasında bir fark yoktur. Uzmanlar, kalori ve kan şekeri açısından, tüketilen ekmek çeşidinden çok, tüketilen ekmek miktarının önemli olduğunu belirtiyorlar. 1 dilim kepek ekmeğinde de, 1 dilim beyaz ekmekte de ortalama 70 kalori bulunmaktadır. Uzmanlar boşuna kepek ekmek tüketilmesini istemiyor.

Kepek ekmeğinin, beyaz ekmeğe göre bazı artıları mevcuttur. Beyaz ekmek, beyaz undan yapılmaktadır. Un, ne kadar beyazlarsa, o kadar vitamin ve mineral kaybına uğramaktadır. Kepek ekmeği, B grubuna ait birçok vitamini ve çok sayıda minerali içermektedir. Beyaz ekmek, ağızda çok hızlı bir şekilde erimektedir. Bu sebeple fazla tokluk hissi vermez. Verdiği tokluk hissi de uzun sürmez. Kepek ekmeği ise yapısı sebebiyle, ağızda uzun süre çiğnenerek yenilmektedir. Uzun süre çiğnenmesi, tokluk hissini arttırır. Ayrıca, kepek ekmeği, tükürük salgı miktarını arttırmaktadır. Tükürük salgısının artması, fazla miktarda gıda alınmasını engeller. Yani kişi, kepek ekmeği yediğinde de, beyaz ekmekten aldığı kaloriyi almaktadır. Ancak, beyaz ekmeğe göre daha fazla vitamin ve mineral alınır. Ayrıca, kepek ekmeği uzun süre tokluk hissi vereceğinden, diyette yardımcı olacaktır. Uzmanlar, bu sebeplerle kepek ekmeğinin beyaz ekmeğe tercih edilmesini söylüyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ