Kafein Kilo Verdiriyor mu?

  • 1.415 kez görüntülendi.

kafein zayıflatır mı

Kafein Kilo Verdiriyor mu? 

Kafein içeren besinler kilo vermenizi kolaylaştırır mı? Kafein içeren besinler ve kafeinin tüketmemesi gereken kişiler kimler? Bunların hepsi yazımızda

Zayıflatma haplarının içerisinde bile kafein olduğunun biliyor muydunuz?

Çay ve kahve de fazlaca kafein bulunmaktadır. Kola ve asitli içeceklerde de kafein bulunmasına rağmen şeker oranı çok fazla olduğu için sizi zayıflatmaz aksine kilo aldırır.  Kafein alınması tek başına kilo verdirmez sadece destekler sizin egzersiz ve diyetinizi de uygulamanız gerekir.

Kahve ve çay tüketirken şekersiz şekilde tüketmelisiniz. Özellikle filtre kahvenin yağ yakıcı özelliği daha fazla bulunmaktadır. Sade kahvede içebilirsiniz.

Peki, kafein kilo verdirilmesine nasıl yardımcı oluyor? Kafeinin en önemli özelliği hafif de olsa metabolizmayı hızlandırması ve yemek yeme zamanında daha az yemek yemenizi sağlamasıdır.

Kahve dünyanın her kesimi tarafından tüketilen ve kafein içeren bir içecektir. Günde iki yada üç fincan kahve içilmesi kilo verilmesine yardımcı olabilmektedir.  2013’ te Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine’ de yayınlanan bir çalışmaya göre kahvede bulunan klorogenik asit yağ emilimini sınırlanmasına ve obezite ile ilgili hormonların seviyesinin düzelmesine yardımcı olur. Eğer günlük kahve tüketimi 5 fincana çıkarırsanız ters etkiye neden olabilir. Başka bir çalışmada yüksek dozda klorogenik asit ve yüksek yağ verilen farelerde obesiteye karşı koruma sağlamadığı, insülin direncini artırdığı ve vücutta yağ depolamayı artırdığı belirlenmiştir.

Özellikle yeşil çayda bulunan kateşinler kilo verilmesine hafif oranda katkı sağlamaktadır. Tabi, yukarıda sıralananlara benzer şekilde tek başına buna da güvenmemelisiniz.  Birçok şekerli içecekte de kafein bulunmaktadır. Şekerli İçecekler kafein olsa da kilo vereceğiniz anlamına gelmez. Kafein alırken her türlü şekerli içecekten de uzak durmalısınız. Diyetinizdeki içeceklere dikkat ederek bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. Özellikle suni tatlandırıcı içeren yiyecekler kafeinli olsalar dahi kilo kazanma konusunda daha tehlikelidirler.

KAFEİNİN YAN ETKİLERİ

Kafein büyük miktarlarda tüketildiği zaman asit reflü gibi yan etki ile karşılaşılabilir. Kafein bazı ilaçların etkisine de müdahale edebilir. Kafeinin aşırı dozda kullanılmasının diğer yan etkileri arasında kan şekeri ve kolesterol düzeylerini artırabilir. Büyük miktarlarda tüketildiği zaman kalp atış hızını artırabilir, uykusuzluk yapabilir, sık idrara çıkma, depresyon, anksiyete ve bulantıya yol açabilir. Eğer aniden kafein alımı durdurulursa yoksunluk belirtilerine neden olabilir. Yoksunluk belirtileri arasında kusma, mide bulantısı, baş ağrısı, sinirlilik ve yorgunluk sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ