İdeal Gebelik Yaşı Kaç?

  • 3.050 kez görüntülendi.

ideal gebelik yaşı

İdeal Gebelik Yaşı Kaç?

Kadınların ideal gebelik yaşı kaç olmalıdır? Kadınların en verimli doğurganlık yaşı kaç? Kadınların gebelik sağlığının yaşı kaç?

Kadınların en sık gebe kaldığı yaş aralığı 21-30 yaş arasıdır. 35 yaş üzerinde gebelik ihtimalinin azalmasının nedeni ise yumurta kalitesinin azalmasıdır. 40 yaşın üzerinde yumurtlama ve gebe kalmak daha da zorlaşmaktadır.

En güvenilir gebelik yaşı kaç?

20 ile 32 yaş arası hem yumurtaların kalitesi hem adetin düzenli olması hemde kadınların sağlığının da gebelik için önemli olması , bu yaş aralığını en doğru kılıyor. Özellikle tansiyon ve şeker hastalıklarından gebelerin etkilenmesi bu hastalıklar ortaya çıkmadan gebe kalmanın daha doğru olduğu düşünülüyor.

38 yaşından itibaren  geç gebeliklerle down sendromunun gerçekleşme riski artmaktadır.İleri yaşın riskleri olduğu gibi, erken gebelikler de risk taşır.  Erken gebeliklerde ölü doğum veya düşük kilolu bebek doğurma riskleri artar.

Kadınlarda doğurganlık yaşla doğru orantılı olarak azalmaktadır. İstatistiklere göre, yirmi yaşından itibaren düzenli cinsel ilişki yaşayan ve gebe kalmak isteyen kadınlarda yüzde yirmi oranında bir başarı söz konusudur. Bu oran 30’lu yaşlarda yüzde 15’e, otuz beş yaşında ise yüzde 10’a kadar düşebilmektedir. 40 yaşında ise bu oran neredeyse yüzde 5’lere değin inebilir. Sayılanlar dışında her kadın için doğurganlık farklıdır. kadınlar menopoza girdikten sonra hamile kalamamaktadır. Bunun için erken yaşta gebelik hem anne için hem  bebek için daha iyidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ