Hazır Çorbanın Zararları

  • 5.544 kez görüntülendi.

hazir-corba-kac-kalori

Hazır Çorbanın Zararları

Her evde pişen fakat yaparken içinizin rahat olmadığı yemektir hazır çorba. Hazır çorbanın kolay olması ve ucuz bir yemek olması birçok aileyi kurtarıyor. Fakat hazır çorba o kadar masum değil.

İşlenmiş yiyecekler midede sindirilmesi daha zordur. Yiyeceklerin uzun süre midede durması hem sindirimi zor kılar hemde katkı maddesi mideye zarar verir.Besleyici öğelerin yerine katkı maddeleri içerirler, bunların bazıları toksik bir koruyucu olan tersiyer bütil hidrokinon (TBHQ) içerir.

Bir defada 5 gr  Tersiyer bütil hidrokinon (TBHQ) kişinin hayatının sonu olur.

Tüketicilerin bilmediği bir şey sentetik kimyasalların antioksidan özellikler içerebileceği, ancak bu antioksidanların doğal antioksidanlar gibi vücuda yararlı olmadığıdır. Bu tür sentetik antioksidanlar yağların oksitlenmesini önler, böylece işlenmiş yiyeceklerin raf süresi uzar. 

TBHQ ticari markaların yanı sıra raflarda yer alan bir çok üründe bulunabilir. Ayrıca, cila, lak, böcek ilacı, makyaj malzemeleri ve parfümlerde kalıcılık ve daha az uçuculuk için kullanılır.

Buna rağmen beslenme uzmanları insanların çok düşük miktarda TBHQ oranını kaldırabileceğini belirtiyor. Ancak bu katkı maddesinden 5 gram öldürücü olabilir. Aslında, Besin Katkı Maddeleri Sözlüğünde 1 gram TBHQ’ye maruz kalmanın baş dönmesi ve kusma, kulaklarda çınlama, hezeyan, nefes alamama gibi durumlara yol açtığı kanıtlanmıştır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ