Fil Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  • 4.807 kez görüntülendi.

06

Fil Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fil hastalığını hiç duymamıssınızdır. Fakat  hastalık tedavi edilmezse çok ağrılı bir durum haline gelir.Fil hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur? Hepsi yazının devamında..

Bu hastalıkte 4 dönem vardır bu dönemlerin hepsinde farklı durumlar vardır.

  Geri dönebilen dönem,

   Bu geri dönebilen dönemde hastalık kendini belirtileri ile gösterir ancak belirli bir bilgiye saptanılmaz. Gece yarısında kol ve bacaklarda şişmeler meydana gelir ama uzun sürmez bir süre sonra şişen bölgeler iner ve normale geçer. tibbibilgiler.net

   Kronik  (geri dönmeyen dönem)

Bu tip hastalıkta ise vücutta oluşan şişlikler uzun süre vücutta kalır ve hemen iyileşme görülmez. Aşırı ağrı hissedilerek hareket zorluğu yaşanır. Ağrı ile birlikte yanmalar da görülür bu belirtiler bu tür hastalığın en görülür belirtileridir. Bu hastalık ihmale gelmez.

Dönem 3

Artık hastalık iyice ilerlemiş ve tedavisi zorlaşmış dönemidir. Vücutta oluşan şişlikler belirginleşmeye başlar ve lenfler yıpranmaya, işlevini görememeye başlar. Hasta hareket etme konusunda oldukça zorlanır ve ağrılar giderek daha da çekilmez bir şekilde fazlalaşır. Artık tedavi sonuç vermez ve ölüm ile sonuçlanır çünkü lenf kanseri oluşmuştur.

Fil hastalığının tedavisinde doktor ilk olarak spor ve egzersiz yapılmasını söyler, bu tedavi şekline uyulup yapılır ise kaslar hareket ettiği için basınç biraz da olsa azalır ve hasta daha iyi hareket eder ve tedaviden iyi bir sonuç alır. Bunun ile birlikte ameliyat söz konusudur ancak ameliyatlarda hastalığa kesin bir sonuç olmaz. Ameliyat sonrasında da hasta rahatlar hareketlerini daha rahat yapar ancak kesin bir sonuç alamaz. Bu hastalık çok fazla görünmese de tehlikeli bir hastalıktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ