Eklemlerinizi Çıtlatırkan Dikkat

  • 3.055 kez görüntülendi.

eklemçıtlmaası tibbibilgiler.net

Eklemlerinizi Çıtlatırkan Dikkat

Eklemleriniz kemiklerin arasında bulunan kısımdır.Bu kısım kapsül şeklindedir kapsülün içerisi snovyal sıvı ile doludur. Bu  sıvı sayesinde kemikler rahat haraket eder ve aşınma gerçekleşmez. Snovyal sıvının içerisinde karbondioksit azot ve oksijenden oluşmaktadır. Eklemlerinizi çıtlatmaya çalıştığınızda bu sıvıyı dışarı atarsınız ve bu esnada çıt sesleri çıkar. Daha büyük eklemlerde ise diz boyun gibi bunların çıtlamasının nedenide kireçlenemeye bağlıdır. Bunuda hareketle rahatlatabilirsiniz. Ani hareketler boyun bel gibi yerlerde fıtıkların oluşmasına neden olur onun için ısınmadan boynunuzu belinizi çıtlatmayınız.

Ayrıca bu sesler tendonların, bağların ve eklemlerin hareket etmesiyle de ortaya çıkabilir. Hareket ettiğinizde, bağlar gerilebilir ve sonrasında bir çıtlama sesi çıkarabilir. Bu durum genelde diz ve ayak bileklerinde çıkan seslerin sebebidir. Tendonlar da bazen yerlerinde içe ve dışa hareket ederek bu sesi çıkarabilir.

Son olarakta; pürüzlü eklem yüzeyi ve yumuşak kıkırdak erozyonu nedeniyle, romatizmalı eklemlerde bu sesler çıkabilir.

Eklemleri güçlendirmek için;

Kemik ve Eklemleriniz

Kemiklerinizi ve eklem yerlerinizi korumak, hem sağlığınız için hayati önem taşır. Hem de kaliteli bir hayat sürebilmeniz için. Maalesef, bugünlerde, birçok insan kemik ve eklemlerinden şikayetçi. Hayat tarzınızda yapacağınız birkaç değişiklik ile bu tür problemlerle karşılaşmamanız mümkün..

1. Yeterince Kalsiyum Alın

Amerika Kemik Sağlığı Departmanına göre günlük olarak yeterince kalsiyum almak kemik youğunluğunu artırıp, kemiklerin güçlü kalmasını sağlıyor. Zengin kalsiyum kaynakları süt ve yoğurt, peynir gibi süt ürünleridir. Eğer süt ürünleri damak tadınıza hitap etmiyorsa lahana, soya fasulyesi, fıstık, ceviz ve brokoliyi deneyebilirsiniz.

2. D Vitamini Çok Önemli

D vitamini kalsiyum mineraline vücut tarafından emilmesinde çok önemli bir rol oynar. Yeterince D vitamini almayan kişiler kemik çatlaması riskiyle karşı karşıya kalıyorlar. Çünkü D vitamini eksikliği kalsiyum eksikliğine neden oluyor, bu da düşük kemik yoğunluğu veya kütlesi, zayıflamış kemikler ve kemik kaybı anlamına geliyor. Vücudunuzun D vitamini üretme kapasitesi yaşın ilerlemesiyle düşmektedir. Bu yüzden dış kaynaklara ihtiyacınız var. Güneş ışığı doğal bir D vitamini kaynağıdır, çünkü cildiniz güneşten gelen ultraviyole ışınlarını D vitaminine dönüştürüp, daha sonra kullanmak üzere depolar.

3. Yeşil Çay

Araştırmalar yeşil çayın kemiklerinizi korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, yeşil çayda bulunan bazı kimyasallar kemiklerde oluşan bozulmaları azaltmakla kalmıyor, kemiklerin büyümesini sağlıyor. Bu kimyasallar osteoklast adı verilen kemik yıkımı yapan hücrelerin fonksiyonlarını bloke ediyor.

4. Fiziksel Olarak Aktif Olun

Yetersiz egzersiz kemik kaybına ve muhtemel bir osteoporoz (kemik erimesi) hastalığına sebep olur. Mayo Klinik Araştırma Merkezi’ne göre yeteri kadar egzersiz yapmak kemik kaybı sürecini yavaşlatıp, engelleyerek eklemleri güçlendiriyor. Eklem yerleriniz için ağırlık çalışmaları yapıp onları daha da güçlendirebilirsiniz.

5. Sigarayı Bırakın

Sigaranın birçok zararından biri de kemik kaybına neden olması. Eğer sigara içiyorsanız kemik erimesi hastalığına yakalanma ihtimaliniz daha yüksek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ