Duş Sıcak Suyla mı Soğuk Suyla mı Alınmalı?

  • 2.671 kez görüntülendi.

duş yaparken

Duş Sıcak Suyla mı Soğuk Suyla mı Alınmalı?

Duş yaparken su sıcaklığınız nasıl olmalı? Sıcak suyun ve soğuk suyun yararları ve zararları yazımızın devamında yer alıyor.

Duş yaparken sıcak su

Sıcak su sertleşen kaslarımızı yumuşatmak için oldukça faydalıdır. Özellikle sert akan sularda sıcak su masaj etkisi yaratmaktadır. Çok sıcak su ise cildimizin kızarmasına ve saç derimizin zarar görnesine neden olur. Bu da  saçta kepeklenme saç dökülmesine neden olur.

Araştırmalar, sıcak suyla duş almanın oksitosin seviyesini artırdığını ve anksiyeteyi azalttığını gösteriyor. Stresle başınız dertteyse sıcak bir duş fazlasıyla işinize yarayacak.

Duş yaparken soğuk su

Soğuk su bedeninizi dinçleştirir. Soğuk su cilt sağlığı için yararlıdır.

Duşun son 5 dakikasında soğuk su kullanmak, vücudunuzun kendine gelmesini sağlayan bir şok etkisi yaratabilir. Su sıcaklığındaki ani değişim yorgunluğunuzu alırken farkındalığınızı artıracak.

Depresyon tedavisi için günde 1 ya da 2 defa 20 derece civarı suyla 2-3 dakika duş alınması öneriliyor. Uygulamaya koyulmadan önce doktorunuzdan görüş almanız gerektiğini unutmayın.

Saç ve cilt sağlığınız açısından soğuk su daha sağlıklı. Sıcak duş alırken cildiniz kuruyabiliyor. Ayrıca soğuk su ile ayakları duş sonrasında yıkamak sünnettir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ