Diş Çürüklerinden Kurtulma Yolları

  • 3.784 kez görüntülendi.

Diş Çürüklerinden Kurtulma Yolları

Diş çürükleri çocukluğumuzdan başlayarak hayatımız boyunca korktuğumuz halde başımıza gelen kötü bir durumdur. Diş çürüklerinden kurtulmak için size bazı önlemlerden bahsedeceğiz.

Diş çürüklerin asıl kaynağı şekerli yiyecekler ve gazlı içeceklerdir. Çürük dişler zamanla sağlam dişleri de çürütür aynı zamanda diş etlerinde enfeksiyonlara ve kötü kokulara sebep olur. Diş  çürümesi ilerlerse bu bakteriler sizi kalp hastalıkları başta olmak üzere başka rahatsızlıklara da yol açar.

Diş çürüklerinin kaynağı ağızda yaşayan mikroorganizmanın diş minesine yerleşmesi sonucu orada kendilerine yuvalar yapması ve üremesiyle oluşur.

Diş çürüklerini önlemek

Şekerden uzak durun

Uzak durmanız gereken şekerli yiyecekler; tatlılar, şekerler, gazlı içecekler ve içinde işlenmiş şeker olan her tür market ürünüdür. Bunlar dişlerinize ve özellikle de azı dişlerinize zarar verir. Çocuklarınıza az şeker yemeyi öğretin, şeker ihtiyacını meyve veya kekle tatmin edin, onları okula gönderirken yanlarına yemek verin ki şekerli yiyeceklerden kaçınsınlar.

Günde 4 öğün yiyin

Eğer gün içinde sürekli yiyorsanız, sadece kilo almakla kalmazsınız, aynı zamanda muhtemelen diş çürümesi de yaşarsınız. Günlük yiyecek tüketiminizi dört seferle sınırlamaya çalışın: sabah kahvaltısı, öğle yemeği, atıştırmalık ve akşam yemeği. Öğünler arasında yemek yemeyin ve her bitirdiğinizde dişlerinizi fırçalayın.

Düzenli diş fırçalayın

Her şeyden öte dişlerinizi günde iki kez fırçalamalısınız (uyandığınız zaman ve yatağa girmeden önce). Eğer mümkünse öğle yemeğinden sonra da fırçalayın.

İyi ağız hijyeni bu basit alışkanlıkla başlar. Çantanızda veya bavulunuzda her zaman bir seyahat fırçası bulundurun, böylece evden uzak olduğunuzda da ağzınızda artıklar birikmez.

Diş ipi Kullanın

Diş ipi kullanmak dişleriniz arasında sıkışıp kalan, ulaşamadığınız yemek kalıntılarını temizlemek için harikadır. Her akşam diş ipiyle dişlerinizi temizlemeniz yeterli.

Diş ipinizi nerede sakladığınıza önem gösterin, suyla veya banyodaki nemle kontakt halinde olmamalıdır. Hamur işi, kurabiye, mısır gevreği veya ekmek gibi dişlerinizin arasına sıkışabilecek her türlü yiyecekten sonra diş ipi kullanın. 

Ağızda gargara yapın

Diş çürüklerini önlemek için evde hazırlanabilecek harika bir uygulama da limon suyuyla yapılabilir. Tek yapmanız gereken bir kaç damla limonu bir bardak suya damlatıp dişlerinizi fırçaladıktan sonra gargara yapmaktır. Limondaki pH derecesi diş minelerine zarar gelmesini önler.

Kalsiyum açısından zengin yiyecekler tüketin

Süt ve yoğurt gibi süt ürünleri tek kalsiyum kaynağı değillerdir; bunların yerine tüketebileceğiniz kıvırcık lahana, ıspanak, brokoli gibi kalsiyum yönünden zengin yeşil yapraklı sebzeleri göz ardı etmeyin.

Ayrıca badem de beslenmenize kalsiyum kazandırır. Eğer laktoz hassasiyetiniz varsa badem sütü yapabilirsiniz veya satın alabilirsiniz.

Bol bol çiğ sebze ve meyve tüketin

Kereviz ve havuç dişleri temizler ve önceki öğünlerden kalan atıkları toplar. Elma kabukları da dişleri güçlendirir ve onları beyazlatarak diş aralarında biriken küçük kalıntıları temizler. Bunun yanı sıra elma, canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde çok iyi gider.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ