Detoks nedir?

  • 1.330 kez görüntülendi.
Detoks nedir?

Detoks nedir?

Detoks; Vücutta bulunan toksik ve zararlı maddelerin dışarı atılmasına detoks denir.Toksinler hücrelerimizin çabuk yaşlanmasına neden olur. Toksin maddelerse;Alkol,sigara ve kötü beslenme toksinlerin artmasına neden olur.Kişinin kendini daha mutsuz, daha yorgun, daha huzursuz hissetmesine neden olan bu toksinleri karaciğer, böbrek ve bağırsak kanalıyla vücudumuzdan uzaklaştırmak mümkündür.

Detoks sadece zayıflama değil aynı zamanda sağlıklı beslenmeninde anahtarıdır.Detoks programları özellikle ağır ilaç kullanımı sonrası, yoğun strese maruz kalınan durumların akabininde mevsim geçişlerinde tercih edilmektedir. Mutlaka kişinin gerek psikolojik gerekse fizyolojik değerlendirmeleri yapıldıktan sonra vücudunun ihtiyaçlarına göre detoks programının içeriği, süresi ve tekrar edilip edilmemesi belirlenmelidir. Tibbibilgiler.net olarak size en doğru bilgiyi ulaştırmaya çalışıyoruz.

Detoks yaparken en çok kullanacağınız besinler;Detoks yaparken özellikle antioksidandan zengin sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Domates, semizotu, hindibağ, enginar, sarımsak, soya filizi, kereviz, kapya biber, kuşkonmaz, maydanoz, kurutulmuş domates, salatalık, zencefil, kırmızı erik, kayısı, vişne, kivi, böğürtlen tercih edilebilir. Ara öğünlerde ise meyve ve sebze sularına ağırlık verilmelidir. İşlenmemiş yulaf, tam tahıllı ürünleri, omega-3 kaynağı olan balığı, kinoa ve kuru baklagilleri, bağırsak florası için faydalı olan iyi huylu bakterileri içermesi bakımından yoğurt ve kefiri, az miktarda da olsa tuzsuz kavrulmamış fındık, çiğ badem, ceviz gibi yağlı tohumlar beslenmenizde yer almalıdır.

Not.; Hamilelikte detoksu önermiyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ