Çölyak Hastalığı Nedir?

  • 2.474 kez görüntülendi.

Çölyak hastalığı nedir?

 

Çölyak hastalığı glutene karşı ince bağırsağın kronik alerjisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık herhangibir yaşta ortaya çıkabilir ve ömür boyu sürer. Bu hastalığa neden olansa gluten adlı proteindir. Gluten gıdaların çoğunda yer alırken özellikle buğday ,arpa, çavdar ve yulaf içerisinde yoğun olarak bulunmaktadır.

 

Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir
Önemli olan bir diğer konuysa, glutenli gıdalarla glutensiz gıdalar birbirine temas etmemelidir.Bu gibi tıbbi bilgiler e önem verilmesi gereken bir hastalık.
Çölyak hastalığının belirtileri
-Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik
-Yaşa göre kilo azlığı
-Kas zayıflığı
-Kansızlık
-Dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacı artması
-Kusma
-Bezginlik
-İştahsızlık
-Büyüme geriliği
-Ağız içinde oluşan aftlar
-İştahsızlık, gaz şikayetleri
-Eklem ve kemik ağrıları
-Sinirlilik
-Ciltte kaşıntılı döküntüler

 

Bu gibi belirtileri taşıyan kişilerin önce kan tahlili yaptırması gerekir. Sonucunun pozitif olması durumda ince bağırsaktan biyopsi ile kesin tanı konulamktadır.
Tedavi ise kesin olarak glutensiz sıkı bir diyetten geçmektedir. Bunun için tıbbi bilgiye sahip olmak gerekir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ