Çil Neden Olur?

  • 3.029 kez görüntülendi.
Çil Neden Olur?

çil tibbibilgiler.net

Çil Neden Olur?

Çil yüzümüz ve elimizde fazlaca olan deri üzerindeki lekelerdir. Bu lekeler zaman zaman artarken azalmada gösterebilir. Bazı kişiler doğuştan olabilirken bazı kişilerde yaşın ilerlemesiyle çil oluşmaktadır. Derideki hücrelerin değişimiyle oluşur. Çil grup haline gelmiş birleşmiş bir çok melanin piğmentinden oluşur.

Bazı insanların niçin çilli olduğunu açıklayabilmek için önce cilde renk veren şeyin esasını öğrenmeliyiz. İnsan cildinin (derisinin) belirli bir rengi almasındaki en önemli unsur, değişik ırklardan kişilerde melanin miktarındaki farklılıktır. Başka bir ifadeyle, melanin miktarının farklılığı, insanlarda derinin başka başka renklerde olması bakımından en önemli rolü oynar.

Çil, melanositlerin belirli kesim ve noktalarda yoğun bir şekilde gruplaşmış bulunmasının sonucudur. Zaten çillerin sarımsı kahverengi olması da bu nedenledir. Melanin pigmentleri (renk verici madde) sarımsı kahverengidir.

İnsanlardaki çillerin rengi (aslında onların yapısındaki melanin rengi), altın renginden koyu kahverengine kadar değişiklikler gösterebilir. Bu durum, söz konusu kimsenin cildinin güneşe ve ısıya maruz kalmasının derecesiyle ilgilidir. Güneş ışınları çillerin rengini koyulaştırmaktan başka yeni melanin oluşumuna da zemin hazırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ