Bel Bölgesi Kaç CM Olmalıdır?

  • 3.033 kez görüntülendi.

bel çevresi kaç cm

Bel Bölgesi Kaç CM Olmalıdır?

Obezite çağın en büyük hastalıkları arasında gösteriliyor. 20 yıl içerisinde her 3 çocuktan 1 i obez olacak. Obezitenin en büyük belirtisi BKİ( beden kitle indeksi) mi yoksa bel çevresi mi?

Yaşlı kadınların 4 saat üzerinde uzun süre oturmalarının obeziteye yol açtığını biliyor muydunuz? Amerika da sağlığa ayrılan en büyük payın obezite hastalıkları olduğunu biliyor muydunuz? Türkiye de ise hızlı bir şekilde obezite artmakta.

Kadınlarda ve erkeklerde bel çevresi farklılık göstermekte; kadınlarda 80 cm olması gereken bel çevresi erkeklerde 94 cm olarak yer almakta. Bel çevresi kanser riski için önemli bir gösterge her 3 cm artış kolon riskini biraz daha tetikliyor.  Karın bölgesinde biriken yağ miktarı en riskli yağ grubudur.

Bel bölgesi nasıl ölçülür? 

Karın ve göbek bölgenizde çok fazla kilo taşıyıp taşımadığınızı belirlemek için bel çevrenizi her altı ayda bir kez ölçün. Her bir kalça kemiğindeki en yüksek noktayı bulun ve bu bölgenin üzerinden ölçüm yapın.

Obezitenin kalp damar,diyabet,tansiyon gibi en ölümcül hastalıkları tetiklediğini biliyor muydunuz? Obezite genetik olabileceği gibi beslenme alışkanlıkları yaşam tarzı da bunu tetiklemektedir.

Obezitenin bir diğer ölçüm şeklide BKİ ; beden kitle indeksi hesaplama  hızlı ve kolay bir yöntemdir.

Beden kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Örneğin 80 kilo ağırlığında, 1.60 boyunda iseniz 80’i, 1.6’nın karesine böldüğünüz zaman, kilogram/metrekare olarak beden kitle indeksinizi bulursunuz.

Beden kitle indeksinin oranları

Düşük kilolu 18.5 kg/m2

Normal kilolu18.5-24.9 kg /m2

Fazla kilolu25-29.9 kg/m2

Şişman (hafif)30-34.9 kg/m2

Şişman (orta)35-39.9 kg/m2

Şişman (aşırı)40 kg/m2

tibbibilgiler.net özel haberi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ