Basura İyi Gelecek Yiyecekler

  • 2.770 kez görüntülendi.

basura iyi gelecek yiyecekler

Basura İyi Gelecek Yiyecekler

Basura iyi gelecek yiyecekler neler? Bir çok kişinin basur rahatsızlığı yaşaması üzerine bu konuda size bilgiler vereceğiz. 50 Yaş üzerinde ki bir çok kişi basur rahatsızlığından dolayı sıkıntı çekmekte.

Basuru olanların dikkat etmesi gerekenler ve tüketmesi iyi olabilecek besinler işte yazımızda.

Basur; anüs bölgesinde şişlik kabızlık ve zor tuvalete çıkma durumları basurun belirtileridir. Basurun nedenleri; Gebelik, obezite ve uzun süre tuvalette oturma basurun nedenlerindendir. Basuru olanlar lif açısından zengin bağırsakları çalıştıran ve kabızlık yapan besinlerden uzak durulmalıdır.

Yoğurt ve Kefir: Yoğurt ve kefir, bağırsaklarda bulunan ve gıdaların sindirimi sırasında kullanılan iyi bakterilere (probiyotikler)  destek olduğu için basuru olanlara önerilen yiyecekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bağırsaklardaki “iyi” bakteriler arttığında midede tam olarak  sindirilmeden bağırsaklara gelen gıdaların parçalanması kolaylaşır ve kabızlık ihtimali azalır.

Meyve ve Sebzeler: Kabızken tuvalete çıktığınızda (veya çıkmaya çalıştığınızda) zorlanmaya bağlı olarak damarlar normalden fazla baskıya maruz kalır, bu nedenle basur ağrıları şiddetlenebilir ve kanama görülebilir. Taze meyve ve sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirirken, lifli (posalı) yapıları ile sindirim sistemine destek olarak kabızlığı önlerler.

Tahıllar: Kepekli tahıllar, zengin besin değerleri dışında lif ve protein içerikleri ile sindirimi kolaylaştırarak basurun neden olduğu sorunların azaltılmasına yardımcı olarak kullanılabilir. Sağlıklı bir sindirim sistemi ve düzenli olarak tuvalete çıkmak için uzmanların önerdiği günlük tüketilmesi gereken lif miktarı yaklaşık 20-35 gramdır.

Lif bakımından zengin yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kepek ekmeği, tam buğday ekmeği veya atıştırmalık olarak lif yağsız patlamış mısır tüketebilirsiniz.

Sıvılar: Basur belirtilerinden ve oluşumundan korunmak için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Su dışında sindirimi kolaylaştıran bitkisel çaylar, lif içeren sebze ve meyve suları içebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ