Balıktaki Gizli Tehlike

  • 3.814 kez görüntülendi.

balik-zehirlenmesi

Balıktaki Gizli Tehlike

Balığın yararlarından en önemlisi omega3 olarak biliriz. Fakat balıkların içerisinde ki bu madde sağlığa aşırı derecede zararlıdır.

Balığın içerisinde civa bulunmaktadır. Özellikle yüksek oranda çevre kirliliğinin olması nedeniyle denizler okyanuslar insanlar tarafından kirlenmektedir. Bu denizlerde yaşayan canlılar ise insanlar sayesinde kimyasal olarak zehirleniyor.

Az yağ içermesi, protein ve beyni geliştirici Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olmasına baktığımızda balık yemek, yapabileceğiniz en sağlıklı yemek seçimlerinden biri gibi görünüyor. Ancak ne yazık ki, okyanuslarımız, deniz ve göllerimiz kirletici maddelerle dolu. En etkililerden biri de, su yosunu tarafından emildiği anda bir zehirli akümülasyon zinciri başlatan metil civadır. Küçük balık su yosununu yer, daha büyük balık küçük balığı yer ve buna benzer şekilde bu zincir, civa dolu balıklar marketinize gelene kadar devam eder.
Civa kan dolaşımınıza girdiğinde direkt olarak beyne gider ve sinir sisteminize saldırır. Arıtılmadığında kalıcı nöropsikiyatrik beyin hasarına, çocuklarda öğrenme bozukluklarına, bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklara ve hatta kalpte problemlere yol açabilir.

Düşünme ve/veya konsantre olmada güçlük
-Tremor (titreme)
– Yorgunluk
– İnsomnia (uyuyamama hastalığı)
-Saç dökülmesi
-Kas ve eklem ağrıları
– Yürüyüş bozukluğu
– El ve ayak parmaklarında uyuşma

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ