Ayaktaki Nasırdan Kurtulma

  • 12.023 kez görüntülendi.

ayak nasırlarından kurtulma

Ayaklarınızda ki Nasırdan Kurtulma Yolları

Ayaklarınızda sertleşen ve kötü görünen derilerden kurtulma yolları yazımızda. Herkesin başına gelebilen nasır ilerleyen dönemlerde şiddetli kanamalar ve ağrılara neden olur.

Uzun süre ayakta durma ve yanlış ayakkabı seçimi ayaklarınızda nasır oluşumuna yardımcı olur. Sert topuklu ayakkabılar ayaklarınızda nasır oluşmasını sağlar.

Özellikle şeker hastalarının ayak sağlığına çok dikkat etmesi gerekir çünkü geç iyileşen yaralar ve ağrıların hissedilmemesi daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Ayak rahatsızlığı olanlar için bazı önerilerimiz olacak;

  • Yürümeniz gerekiyorsa veya uzun süre giyecekseniz, yüksek topuklu ayakkabılar veya rahatsız ayakkabılar giymeyin.
  • Beklenmedik bir şekilde yürümeniz gerekirse diye yanınızda daima bir çift rahat ayakkabı taşıyın.
  • Ayaklarınızı nemlendirin ve her gün etki altında kalan yerlerine gereken özeni gösterin. Her hafta veya iki haftada bir ayaklarınızı ılık suda bekletin ve ponza tazı ile nasırlarınızı temizleyin.
  • Nasırlarınızı kesmenizi önermiyoruz çünkü nasırların altındaki deri çok hassastır ve yara açılmasına neden olabilirsiniz. Eğer nasırlarınızı kesmeyi deneyip alt deriyi keserseniz bu ağrınızı ve rahatsızlığınızı arttıracak bir enfeksiyona neden olabilir.Eğer sizi çok rahatsız eden büyük nasırlarınız varsa, daha kötü bir sağlık sorununa yol açmadan onları temizleyebilecek bir ayak sağlığı uzmanına gitmelisiniz.
  • Ayaklarınıza sürdüğünüz nemlendirici kremler özellikle ayaklar için üretilmiş kremler olmalıdır. Mağazalarda çeşitli markaların farklı fiyat aralığında pek çok ürününü bulabilirsiniz. Normal vücut nemlendiricileri ayaklarınızın ihtiyacını karşılamaya yetmeyecektir.
  • Bazı bölgelerde sürtünmeyi arttıran, kalın dikişli çoraplar giymeyin. Yumuşak ve tercihen pamuklu çoraplar giyin. Pamuklu çoraplar ayaklarınızın terlemesini ve terleme nedeniyle ortaya çıkan mantarları önlerler.
  • Herkesin yaptığını yapıp ayaklarınızı kışın unutup, onlara sadece görünecekleri yaz aylarında bakım uygulamayın! Ayaklarınıza tüm yıl boyunca özen göstermeli ve bakım uygulamalısınız.
  • Koruyucu jeller, ayakkabılarınızın ayağınızın belirli yerlerine sürtünmesini önlemek için kullanılabilirler.

Ayak nasırlarınızı doğal yöntemlerle yok edebilirsiniz.

Yöntem 1;Ayaklarınızı ılık suda 10 dk bekletin sonra nasırlarınızın üzerine biraz karbonat koyarak ponza taşı ile ovalayın nasırlarınızın kaybolduğunu göreceksiniz.

Yöntem 2; 4 kaşık papatyayı suda kaynatın ve su ılıdıktan sonra ayaklarınızı içerisinde bekletin kuruyan ve kötü deriler dökülecektir.

Yöntem 3; Bir dilim misket limonunu nasırlı bölgenin üzerine yerleştirin. Misket limonu dilimini, gece boyunca orada kalabilmesi için gazlı bez veya bandajla sarın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ