Adet Gecikmesin Nedenleri

  • 1.173 kez görüntülendi.

15963

Adet Gecikmesin Nedenleri

Adet gecikmesi bütün kadınların aklında merak ettiği konulardan aklınıza bir çok şey gelmesin sadece bazı nedenler adet gecikmesine neden olur. İşte o nedenler

Adet Geçikmesi olduğunda aklınıza ilk önce hamilelik gelmesin işte bir çok sebep neden olabilir

1.Sebep; STRES 

Stres adet döneminde geçikmeye neden olabiliyor.GnRH hormonu miktarında bir azalma meydana gelir. Bu hormon adet ve yumurtlama üzerinde etkili olan bir hormondur.

2.SEBEP: Hastalık

Hastalık adet gecikmesinin bir diğer nedenidir. İster ani, ister kısa süreli ve isterse de uzun süreli olsun adet gecikmesine neden olabilir.

4.SEBEP: Kullandığınız İlaçlardaki Değişim

Kullandığınız ilaçlarınız varsa yada yeni bir ilaca başlamış iseniz gecikme olması normaldir. Kullandığınız ilaçların bir yan etkisi olarak adetin gecikmesi yaygın görülen bir durumdur.

5.SEBEP: Kilolu Olmak

Çok fazla kilolu olmak hormonal dengesizliklere neden olarak düzeninizi bozabilir hatta durdurabilir.

6.SEBEP: Zayıf Olmak

Kilolu olmak kadar aşırı zayıf olmak da regl gecikmelerine neden olabilir. Eğer vücutta yeteri kadar yağ yoksa düzenli dönemleriniz olmayacaktır, hatta bu bazen tamamen döngünüzün durmasına neden olabilir.

.SEBEP: Yanlış Hesap

Adet döngüsü kadından kadına değişir. Ortalama adet döngüsü 28 gün uzunluğundadır diye belirtilir ama bu herkes için doğru değildir. Sadece yapılan yanlış hesaplar da adetinizin geciktiğini sanmanızı sağlar.

8.SEBEP: Peri-Menopoz

Peri-menopoz üreme çağındaki bir kadının üreme olmadığı döneme geçişidir. Bu dönemde gecikmeler ve düzensizlikler görülebilir. Döneminiz daha hafif, daha ağır, daha sık veya daha seyrek olabilir.

9.SEBEP: Menopoz

Eğer menopoz iseniz artık yumurta üretemeyeceksiniz. Yani doğurganlığın sona erdiği noktadır menopoz.

10.SEBEP: Gebelik

Son olarak gebelik! Basit bir gebelik testi ile gebe olup olmadığınızı anlayabilirsiniz

12.SEBEP: Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu yüksek östrojen ve androjen düzeylerinin neden olduğu (MedlinePlus’ a göre) kadın cinsiyet hormonlarındaki dengesizliklerden kaynaklanmaktadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ