116 Yıl Yaşayan Kadının Sırrı

  • 5.131 kez görüntülendi.
116 Yıl Yaşayan Kadının Sırrı

en uzun yaşayan kadın

116 Yıl Yaşayan Kadının Sırrı

Dünyanın en yaşlı kadını 116 yaşında ve İtalya da yaşıyor.1899 yılında doğan kadın 19. yy doğupta hala yaşayan tek kişi ünvanını aldı. Kadına dünya nın en yaşlı kadını olduğu söylendiğinden .’ aman Tanrın dağlar kadar yaşlıyım ‘ dedi.

Geçen yıl New York Times gazetesine konuşarak uzun yaşam sırrını her gün çiğ yumurta yemesine ve yaklaşık 80 yıldır bekar olmasına bağlayan Morano, halen bu diyetini sürdürüyor. 74 yaşındaki yeğeni Maria Antonietta, “O’na her sabah köylülerden taze yumurta alıp getiriyorum. Yumurtaları çiğ olarak yiyor, sadece sarısını elbette” diyor. İki çiğ yumurtanın yanı sıra 100 gram kadar çiğ et de tüketen Morano genellikle öğlen uykusundan sonra ballı ekmek, akşam yemeğinde de sebze çorbası yiyor. Sizde bu formülü uygularsanız belki benim kadar yaşayabilirsiniz.

Doktoru Carlo Bava, Morano’nun çok da dengeli bir diyetle beslenmediğini, anemi hastalığı yüzünden ağırlıklı olarak hayvansal protein aldığını söylüyor. Doktor Bava, Morano’nun uzun yaşamasının en önemli nedeninin genetik faktörler olduğunu savunuyor. Nitekim Morano’nun ailesinde 100 yaşını aşmış başka akrabaları da bulunuyor. Hayatı çok sevdiğini söyleyen kadın mutlu olmanın çok önemli olduğundan bahsetti.

Ancak Bava, Morano’nun duygusal açıdan dayanıklı ve pozitif olduğunu da vurguluyor. Morano’nun, 6 aylıkken oğlunu kaybettiğini, kendisini döven kocasından boşandığını anlatarak “Kadınların itaatkar olmasının beklendiği faşist dönemde kocasını terk etti. Her zaman çok kararlıydı” diyor. tibbibilgiler.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ